ZOO Bratislava - príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy

Bratislava
 

Prírastky v ZOO Bratislava v roku 2017

7. 2. 2017 sa v ZOO Bratislava narodili dve kozliatka kozy domácej. Mama kozliatok sa volá Kristína. Mláďatká - obidvaja samčekovia sa volajú Henry a Jack. Kozia mamička sa o mláďatká vzorne stará, kŕmi ich materským mliekom a stráži ich.
Mláďatká trávia dni hraním sa vo výbehu. Koziu rodinku môžete vidieť v Sedliackom dvore ZOO Bratislava.

11. 2. 2017 sa narodili dve mláďatká kozy domácej holandskej zakrslej. Mama kozliatok sa volá Rozárka. Mláďatkám - samčekovi a samičke dali chovateľky mená Ruby (samička) a Bae (samček).
Kozy domáce holandské zakrslésú ideálne na detské farmy, pretože sú vzrastom malé. Sú veľmi pohyblivé, radi skáču na pne či kamene. Ich kopýtka sú na to dobre prispôsobené, na skalách sa nešmýkajú. Zreničky kôz sú posadené horizontálne, ich oči sú na boku hlavy. Je to adaptácia na život ako korisť – umožňuje im to neustále sledovať okolie, pretože majú široký zorný uhol.

17. februára 2017 ráno sa narodilo v našej ZOO historicky piate mláďa gibona zlatolíceho (Nomascus gabriellae). Pohlavie novorodenca zatiaľ nie je známe. Matkou mláďatka je samica Bany (narodená 21. októbra 2006 v ZOO Olomouc), ktorá do ZOO Bratislava prišla v apríli roku 2013 zo španielskej ZOO Fuengirola. Otcom je náš chovný samec Oliver (narodený 24. mája 2001 v ZOO Bratislava). Je to druhý potomok nášho chovného páru. Ich prvé mláďa sa narodilo 30.7.2014 a žije spolu so svojimi rodičmi a novým súrodencom. Bany zvládla pôrod bravúrne a obetavo sa stará o svoje druhé mláďa, ktoré čistí, kojí a zohrieva.

26. 2. 2017 sa v našej ZOO narodili ďalšie mláďatká kozy domácej holandskej zakrslej - samček a samička. Matka mláďať sa volá Amálka. Mláďatká môžete vidieť vo výbehu kôz domácich holandských.

Dňa 3. marca 2017 sa v našej ZOO narodil samček lamy krotkej. Matka sa volá Nieves, otec Bodgyo. Matka sa o mláďa vzorne stará, trpezlivo ho kojí, keď sa mláďa potrebuje napiť a svojho potomka stráži tým, že sa zdržiava v jeho blízkosti.
Mláďa sa po narodení postavilo na nohy do 1 hodiny, kedy sa napilo materského mlieka. Tuhú stravu (jadro, zeleninu, seno) začne ochutnávať v troch mesiacoch, no stále sa bude prikrmovať mliekom od matky.
Zaujímavosťou u lám je fakt, že matky svoje mláďatá neolizujú, ako to robí väčšina druhov cicavcov. Plodové obaly, v ktorých je mláďa obalené, sa totiž pretrhnú samé, takže matkina pomoc nie je nutná.
V našom stáde sa okrem rodičov mláďaťa nachádza samica Alegra.
Tento druh lamy sa v Severnej Amerike a Veľkej Británii používa na stráženie stád chovných zvierat (ovce, dobytok) pred predátormi ako kojoty, divé psy a líšky. Zvyčajne stáda stráži jeden kastrovaný samec. Keďže lamy sú stádové zvieratá, samec sa naviaže na jedince stráženého druhu, a preto ich ochraňuje (keby bolo v stáde lám viac, naviazali by sa jedna na druhú).

20. marca sa v našej ZOO narodili samček a samička kozy kamerunskej, ich matka sa volá Fľaša (voláme ju tak preto, lebo bola odchovaná umelým odchovom, tzv na fľaši).
Na ďalší deň, 21. marca, sa narodili ďalšie dve mláďatká, tiež samček a samička, ktorých matka sa vola Juniorka. Otec všetkých štyroch mláďat sa volá Kubo.

Fotografie mláďat narodených v ZOO Bratislava v roku 2017 nájdete tu:

 

SpäťVyhľadávanie