Prvé ZOO kino pod holým nebom: o návrate rysov do voľnej prírody

10. august 2021

V pondelok 9. augusta večer sa v našej ZOO uskutočnilo vôbec prvé kino premietanie pod holým nebom.

Celý článok

Literárna ZOOgarden párty

5. august 2021

Uprostred leta a uprostred ZOO sa uskutočnil prvý výnimočný literárny večer. Večer plný literatúry, krásnych slov, inšpiratívnych ľudí a neobyčajných zvierat.

Celý článok

Nevšedné hry prírody: Tisíc a jedna antilopa

15. júl 2021

Jedny sú trebárs také veľké ako prerastená čivava, iné zas pripomínajú srny alebo sú čierne ako vrany. To sú ony, naše antilopy – pôvabný adax nubíjsky, ušatá sitatunga západná, drobný dikdik kirkov, elegantná antilopa vraná a útla antilopa nilgau.

Celý článok

Aké boli Bratislavské mestské dni v našej ZOO?

12. júl 2021

Ľudia v meste. Leto v meste. Kultúra v meste. ZOO v meste! Tohtoročné Bratislavské mestské dni boli pre pandémiu koronavírusu iné nielen pre jej organizátorov a pre samotnú Bratislavu, ale aj pre nás v zoologickej záhrade.

Celý článok

ROZHOVOR: Pri plánovaní nového medvedinca sa držíme hesla "nech je medveď medveďom"

18. jún 2021

Problémom prírody naprieč kontinentami je čoraz menej priestoru pre divoké zvieratá. Podobný osud sužuje aj slovenský karpatský les s majestátnymi medveďmi, vlkmi či rysmi. Existujú však miesta, ktoré pre zvieratá vytvárajú stratené podmienky pre život – zoologické záhrady. Čoskoro sa do sveta karpatského lesa, jedného z najstarších lesných celkov v Európe, budete môcť vydať aj v bratislavskej ZOO. Dominantou v ňom nebude nik iný ako medveď hnedý – presne tak, ako je tomu  v divokej prírode. Aké zmeny čakajú medveďa Félixa, zubry či kopytníky v ZOO? Porozprávali sme sa s jej riaditeľkou Júliou Hanuliakovou. 

Celý článok

Leopard – majster evolučnej inovácie. Ale len dovtedy, kým mu to človek dovolí

15. jún 2021

96 percent všetkých cicavcov na svete tvoríme my, ľudia, a zvieratá, ktoré chováme pre potravu. My sami zastupujeme len jednu tretinu z tých 96 percent. Nami zdomácnené zvieratá, najmä kravy, ošípané a ovce, predstavujú o niečo viac ako 60 percent populácie všetkých cicavcov. „Zvyšné štyri percentá tvoria divé cicavce od myší cez slony až po veľryby,“ píše David Attenborough vo svojej poslednej knihe z roku 2021, Život na našej planéteTých plus-mínus 800 jedincov leoparda cejlónskeho, ktoré žijú vo voľnej prírode, je súčasťou len štyroch percent divokej prírody, ktorá to s nami dotiahla až sem – do roku 2021.

Celý článok

Orangutan verzus človek – nerovný súboj o prežitie

12. jún 2021

OrangUtan (lesný muž) je najväčšia stromová opica, jediný ľudoop Ázie. Plachý, tajuplný, samotársky červenohnedý tvor skrývajúci sa v korunách nepreniknuteľných tropických dažďových pralesov Kalimantanu. Kvôli nám ľuďom stráca svoje prirodzené prostredie na život a vymiera.

Celý článok

Z bratislavskej ZOO do divočiny: Po stopách zubra európskeho

8. jún 2021

Záchrana zubrov európskych sa stala jednou z hlavných tém medzinárodného spoločenstva ochranárov krátko po ich kompletnom sčítaní v 30. rokoch minulého storočia.

Celý článok

Bobor európsky – drevorubač a staviteľ

3. jún 2021

Bobor je po človeku jediný živý organizmus na planéte, ktorý si aktívne pretvára životné prostredie na svoj obraz a svoje potreby. A nie vždy sa to hlave tvorstva páči.

 

Celý článok

ZOO Bratislava bude vyberať novú atrakciu, ktorá nahradí DinoPark

2. jún 2021

Zoo Bratislava vyhlási v dohľadnej dobe proces výberu atrakcie, ktorá nahradí doterajší DinoPark.

Celý článok