Aké boli Bratislavské mestské dni v našej ZOO?

Aké boli Bratislavské mestské dni v našej ZOO?

12. júl 2021

Ľudia v meste. Leto v meste. Kultúra v meste. ZOO v meste! Tohtoročné Bratislavské mestské dni boli pre pandémiu koronavírusu iné nielen pre jej organizátorov a pre samotnú Bratislavu, ale aj pre nás v zoologickej záhrade. Na 18. ročník tohto podujatia sme si po ťažkých mesiacoch s koronavírusom pripravili pre návštevníkov toľko aktivít, až sme sa miestami báli, ako to všetko zvládneme. Ale zvládli sme to!

Najdlhšie u nás počas Bratislavských mestských dní pobudli kaktusári z bratislavského klubu Nobilis  – strávili u nás celý piatok, sobotu aj nedeľu. Kto sa o tieto pichľavé stvory zaujímal viac, mohol zazrieť aj halucinogénny kaktus, ktorý pri svojich rituáloch používajú šamani z Južnej Ameriky. (A vraj v Čechách by ho nemohli ani vystavovať.) Mohli ste u nás okúsiť sprevádzanie po ZOO v troch rôznych okruhoch (u nosorožcov, okolo šeliem a Karpatským lesom) aj s komentovaným kŕmením lám, zubrov, jeleňov tiav, hrošíkov a zebier. Každý deň vás otvorenou tlamou a zvedavým pohľadom prekvapilo na okruhu iné zviera. Sprevádzanie a komentované kŕmenie sme si v ZOO vyskúšali po veľmi dlhej dobe, keďže sa páčilo vám aj nám, budeme v tom určite pokračovať! Rovno si pozrite náš kalendár podujatí – určite tam niečo nájdete.

Pre menšie detičky sme si počas posledného júnového víkendu pripravili divadielko s bábkoherečkou, pedagogičkou a zdravotnou klaukou Luciou Barczi. Všetky jej predstavenia sú ako Ezopove bájky – s hlbokým ponaučením na záver. Šifrovaná areálová hra bola taká úspešná, že sme v nedeľu robili narýchlo jej dotlač, aby sa ušlo aj posledným z posledných návštevníkov. S milovníkmi spoločenských hier z iHRYska sme sa pri pavilóne opíc zaľúbili minimálne do dvoch hier – Rescue Animals, pri ktorej musíme čo najrýchlejšie zachrániť ohrozené druhy zvierat a Draftosaurus, pri ktorej si staviate vlastnú dinosauriu ZOO. Samozrejme, bez kúska šťastia to nejde ani pri jednej, ani pri druhej hre.   

Naši kolegovia technici a zoológovia sa zase postarali o výstavu ZOO techniky a zoologických preparátov, predviedli sa nám aj kynológovia so svojimi policajnými psami, ktoré im neraz pomáhajú v ťažkých, život ohrozujúcich situáciách. Z papiera sme na ihrisku pri plameniakoch vyrábali rôzne druhy zvierat a jedného z milých výtvarníkov sme odmenili aj ročnou permanentkou do ZOO. Blahoželáme, Marek! Na zvieratká sme maľovaním na tvár premieňali aj detičky, no a v informačnom stánku OZ VLK ste sa mohli svojimi podpismi pod petíciou s názvom Všetko pre nič zapojiť aj do ochrany slovenskej prírody, ktorá si zaslúži aspoň desať percent bezzásahových zón.

Hoci konkurencia programov a aktivít pre deti aj pre dospelých bola v Bratislave v tento júnový predĺžený víkend obrovská, tešíme sa, že vás práve k nám zavítalo viac ako štyri tisíc (presne 4 297). Ďakujeme!