Novou obyvateľkou ZOO sa stala samica nosorožca, Tootsie

Novou obyvateľkou ZOO sa stala samica nosorožca, Tootsie

18. september 2020

Zoologická záhrada Bratislava si doviezla novú samicu nosorožca tuponosého južného. Vo štvrtok, 17. septembra 2020, sa uskutočnil transport samice zo zoologickej záhrady Africa Alive v anglickom meste Kessingland. Samica Tootsie sa tak pripojila k samici Ade, ktorá je obyvateľkou ZOO už 34 rokov. 

Dvadsaťdeväť ročná samica Tootsie precestovala niekoľko ZOO v Spojenom kráľovstve. Zo safari parku v Bewdley putovala v roku 2011 do ZOO Whipsnade a odtiaľ v roku 2017 do zooparku Africa Alive!
Tootsie váži približne 1 685 kg a za svoj život sa stala matkou dvoch samcov. S inými nosorožími samicami vychádzala v predošlom domove veľmi dobre, zvykla sa s nimi pásť, ležať s nimi, ale rada niekedy trávi čas aj osamote. Miluje bahenné kúpele, čo je pre nosorožce typické, lebo váľaním v bahne sa ochladzujú a ošetrujú si svoju hrubú kožu.

Transport z Anglicka na Slovensko sa uskutočnil v dňoch od 15. do 17. septembra, súkromnou holandskou prepravnou spoločnosťou špecializujúcou sa na transport zvierat. Každý realizovaný transport zvieraťa má presne stanovené pravidlá. Prvým dôležitým krokom bolo naučiť Tootsie chodiť do transportnej debny. Trénovanie trvalo takmer 3 týždne. V deň prevozu sa debna uzatvorila a žeriavom naložila na kamión. Rovnaký postup prebehol aj v našej zoologickej záhrade. Transport trval približne 43 hodín a všetko išlo hladko a bez problémov. Tootsie bola vypustená do maštale a na začiatok separovaná a oddelená od samice Ady. Po vypustení do maštale sa správala pokojne.
Momentálne prebieha aklimatizačná fáza. Tootsie si musí zvyknúť na nové prostredie, chovateľov, zvuky či pachy. Musí sa naučiť chodiť von do výbehu a späť do maštale. S Adou sa bude spočiatku zoznamovať len cez bariéru. Deň spojenia oboch samíc sa určí podľa ich vzájomného správania.

Príchod Tootsie do ZOO

Dovoz novej samice sa realizoval na základe odporúčania európskeho koordinátora chovu. Pravdepodobne na jar 2021 plánujeme doviesť aj tretiu samicu s cieľom vytvorenia malej skupiny samíc, ktoré aj v prírode žijú sociálne. Nosorožec tuponosý južný je zaradený do tzv. EEP, teda do Európskeho ex situ programu.

Chceli by sme sa poďakovať aj krajskému riaditeľstvu policajného zboru v Bratislave, ktorý doprevádzal holandskú prepravnú spoločnosť s Tootsie od slovenských hraníc až do jej nového domova.