ZOOklub na doma - stredoškoláci X. časť

ZOOklub na doma - stredoškoláci X. časť

12. január 2021

Nevšedné časti tela

Mnohé živočíchy sa môžu pochváliť nevšednými časťami tela. Poďme spoločne preskúmať šupiny, zuby, plutvy, rohy a mnohé iné nezvyčajné časti zvierat.


 

1. Narvaly sú stredne veľké veľryby žijúce v arktických vodách okolo Grónska, Kanady a Ruska. Na prvý pohľad majú nezvyčajný “roh”, ktorý môže dorásť do dĺžky 3,5 m. Čo je v skutočnosti tento “roh”?

a. zub, ľavý tesák hornej čeľuste
b. dlhý paroh
c. kostený výrastok lebky


2. Sajgy sa na prvý pohľad líšia od iných antilop. Ich nezvyčajne dlhý nos slúži na filtrovanie prachu a oteplovanie vzduchu, ktorý dýchajú. Kde by ste ich hľadali?

a. Angola, Namíbia
b. Kazachstan, Mongolsko
c. Kórea, Japonsko 


3. Túto nevšednú korytnačku nájdeme v Austrálii. Má dlhý krk, ktorý pripomína hada. Má tiež pachové žľazy, ktorými sa bráni. Kde by ste ich hľadali na tele?

a. pod “pazuchami”
b. na zadnej časti tela
c. na hlave


4. Ryba pacu je príbuzná piraniam a nájdeme ju v Južnej Amerike. Aj na Slovensko prenikli mylné informácie, že ryba útočí na konkrétne časti tela. Uhádnete aké? 

a. na päty
b. na vnútorné stehná
c. na semenníky


5. Tamaríny pinčie sú maličké primáty obývajúce malú časť dažďových pralesov Kolumbie. Majú charakteristickú šticu bielej srsti. Nemci ich dokonca pomenovali “Lisztova opička”, keďže im pripomína vlasy slávneho skladateľa. Na čo tamarínom slúžia tieto “vlasy”? 

a. mláďatá sa o ne prichytávajú
b. na lákanie samičiek
c. naježia sa a odoženú predátora 


6. Tento druh chrobáka má názov podľa žirafy. Objavili ho nedávno na Madagaskare. Dlhý krk slúži samcom na stavbu hniezd a tiež na páriace rituály. Samička sa po úspešnom párení o potomstvo nestará. Koľko kladie vajíčok?

a. 1
b. 100
c. 1000 


7. Okapi sú jediné príbuzné žiráf. Žijú v Kongu a je takmer nemožné ich vidieť vo voľnej prírode. Aký je ich IUCN status?

a. zraniteľné
b. ohrozené
c. kriticky ohrozené 


8. Tieto vtáky boli trefne pomenované po dáždnikoch. Nájdeme ich najmä v Ekvádore. Ich hrvoľ, podobný morkám, nemá zjavnú funkciu. Vedia ho ovládať?

áno - nie  


9. Tenrek je endemit Madagaskaru a po celom tele má pichliače, podobne ako napr. jež. Má však pre cicavce veľmi špecifickú vlastnosť, je schopný stridulácie. Čo je to?

a. trením častí tela vydáva zvuk
b. v malom vaku nosí mláďatá
c. je to špeciálny druh spánku


10. Galapágy sú známe svojou neuveriteľnou evolúciou. V ich vodách sa pohybuje zvláštna netopieria ryba s akoby narúžovanými perami. Na čo jej slúžia?

a. na nájdenie partnera
b. na nalákanie koristi 
c. na odstrašenie predátora


Správne odpovede: 1. a, 2. b, 3. a, 4. c, 5. c, 6. a, 7. b., 8. áno, 9. a, 10. b  


PROJEKT

Tento týždeň sa bližšie pozrieme na jednotlivé druhy z kvízu. Vytvorte skupiny a spoločne zistite o vybranom druhu živočícha čo najviac. Zamerajte sa najmä na jeho habitat a stupeň ohrozenia. Pozrite sa na tieto živočíchy z evolučného hľadiska. Svoje objavy zdieľajte so spolužiakmi.