ZOOklub na doma - stredoškoláci XI. časť

ZOOklub na doma - stredoškoláci XI. časť

20. január 2021

Klamári v ríši zvierat

Sú ľudia jedinými tvormi schopnými klamať? Pozrime sa spoločne na klamárov a tajnostkárov z ríše zvierat. 


kukučka obyčajná

1. Azda najznámejším “klamárom” v našich končinách je kukučka obyčajná. Je známa tým, že kladie vajcia do cudzích hniezd. Jej úspešnosť však nie je ani 25% a jej populácia klesá. O aký druh vzťahu medzi organizmami ide?

a. parazitizmus rodičovskej starostlivosti 
b. mutualizmus
c. hniezdny parazitizmus


morský koník

2. Phycodurus eques je druh príbuzný morským koníkom. Svojimi mimikrami napodobňuje riasy. V akých vodách by ste ho hľadali?

a. Južná Amerika
b. Afrika 
c. Austrália   


koralovec

3. Aj u nás v ZOO nájdeme živočícha, ktorý sa tvári ako extrémne jedovatý korálovec. Tento had je však úplne neškodný, od svojho kolegu si len “požičal” výrazné sfarbenie. O akého hada ide? 

a. koralovka červená
b. užovka červená
c. pytón kráľovský


veverička

4. Veverica sivá má zaujímavú stratégiu ukladania orechov na zimu. Vykope niekoľko falošných dier a tvári sa, že do nich vkladá oriešky. Ďalšie veverice, ktoré si radšej potravu ukradnú musia prehrabať veľa týchto falošných úkrytov. Je veverica sivá inváznym druhom na Slovensku?

áno - nie 


Malpa kapucínska

5. Malpy kapucínske, malé primáty južnej Ameriky, sa naučili odlákať starších jedincov od zdroja potravy tak, že začali vydávať zvuky, ktoré zvyčajne signalizujú príchod predátora. Toto klamstvo im umožní dostať sa k najlepšej potrave. Aký je ich IUCN status?

a. zraniteľný
b. ohrozený
c. kriticky ohrozený 


Sojka chochlatá

6. Sojka chochlatá dokáže napodobniť zvuk dravca a vystrašiť tak iné druhy vtákov, napr. na kŕmidle. Aký druh dravca napodobňuje?

a. orla
b. jastraba
c. kondora


netopier

7. Netopiere sú vyzbrojené echolokáciou. Niektoré mole však dokážu tento signál prerušiť. Zaujímavé je, že toto prerušenie echolokátora začali používať aj samotné netopiere na svojich kolegov. Jednoducho im potom zostane viac potravy. Kto je najbližší príbuzný netopierov?

a. myši a potkany
b. šupinavce a veľryby
c. malé primáty


Ostrinia furnacalis

8. Už spomínané mole sa naučili ešte jeden trik. Samčekovia druhu Ostrinia furnacalis nie sú veľmi úspešní v párení. Naučili sa však napodobniť zvuk netopiera. Samička tak zmeravie od strachu a párenie sa stáva jednoduchým. Kde by ste ich hľadali? 

a. v Európe
b. v Južnej Amerike
c. v Ázii a Austrálii


pavúk

9. Niektoré pavúky zašli vo svojich adaptáciách ešte ďalej. Jeden severoamerický druh tvorí na svojej pavučine cikcakovité vzory, ktoré odrážajú žiarenie zo slnka. Pre hmyz sa javí ako žiarenie vedúce ku kvetom. O aké žiarenie ide?

a. infračervené
b. ultrafialové 
c. viditeľné


jaguár

10. Majstrami kamufláže sú jaguáre. Ich špecifické sfarbenie ich v hustom poraste robí takmer neviditeľnými. Na srsti majú kruhové útvary. Ako ich nazývame?

a. rozety
b. mramor
c. fliačky   


Správne odpovede: 1. a, 2.c, 3. a, 4 nie - veverice boli zavlečené najmä na Britské ostrovy a do Talianska. 5. a ,6. b, 7. b, 8. c, 9. b ,10. a


PROJEKT

Tento týždeň vytvorte pre svojich spolužiakov hru. Nájdite čo najviac obrázkov druhov zvierat s dokonalou kamuflážou. Podarí sa vám nájsť všetky živočíchy? Tu je niekoľko príkladov.