ZOOklub na doma - stredoškoláci XII. časť

ZOOklub na doma - stredoškoláci XII. časť

28. január 2021

Podivuhodné tekutiny

Tento týždeň nás čakajú naozaj nezvyčajné adaptácie zvierat. Videli ste už rybu chytať hmyz vodou? Alebo plaza, ktorý strieka krv očami? Spoločne sa pozrieme na podivuhodné tekutiny zvieracej ríše.


striekač lapavý

1. Tento malý druh ryby žijúci v Ázii si vyvinul pozoruhodnú metódu lovu. Loví výhradne suchozemské živočíchy, ktoré sa objavia nad hladinou. Presne zamieri a na korisť vystrekne prúd vody. Tá spadne do vody, kde už číha rybka s príznačným názvom striekač lapavý. Ako ďaleko “dostrelí”?

a. 50 cm
b. 1 m
c. 2 m


ropušník tŕnistohlavý

2. Ďalší nezvyčajný tvor je ropušník tŕnistohlavý. Keď stretne predátora, nafúkne sa a je ho ťažko prehltnúť. Má však ešte jednu bizarnú tajnú zbraň. Z kútikov očí dokáže striekať krv! Ako sa toto správanie nazýva?

a. reflexné krvácanie
b. dobrovoľné krvácanie
c. chemický útok


termity

3. Termity žijúce vo Francúzskej Guyane nechávajú starších jedincov vybuchnúť. Ak na termitisko natrafí predátor, termity pošlú niekoľko svojich druhov na sebevražednú misiu. Ich telá obsahujú toxickú tekutinu, ktorá vybuchne a tým paralyzuje alebo až usmrtí predátora. Táto toxická tekutina sa v tele termita musí zmiešať s inou tekutinou. Akou?

a. s trusom 
b. so slinami
c. s hemolymfou 


vorvaň

4. Druh malého vorvaňa vypustí na predátora tmavý trus, ktorý plutvami víri. Má tak šancu utiecť. Aké ďalšie druhy majú podobný mechanizmus?

 Poznačte si svoju odpoveď.


dudok

5. Ani vtáky nezaostávajú. Dudok môže predátora ostriekať trusom. Samica dudka zašla ešte ďalej. Seba a svoje vajíčka obaľuje hnedou smradľavou tekutinou s pachom zhnitého mäsa. Prečo to robí?

a. láka samca späť do hniezda 
b. chráni sa pred predátormi
c. odpudzuje tak baktérie


sliznatka

6. Sliznatky, ryby podobné úhorom majú zvláštny obranný mechanizmus. Keď narazia na predátora, z tela vypustia sliz, ktorý sa vo vode zmení na akýsi oblak, ktorý upchá žiabre predátora. Trvá však aj 3 týždne, než si sliznatka svoju zbraň opäť nabije. Kedy sa tieto ryby objavili na planéte?

a. pred 300 miliónmi rokov
b. pred 100 miliónmi rokov
c. pred 20 miliónmi rokov


Fulmar ľadový

7. Fulmar ľadový obýva chladné vody oceánov. Jeho mláďatá sú schopné sa brániť samé. Po napadnutí predátorom naň vystreknú zmes zvratkov a oleja, ktorá môže zlepiť krídla predátora. Jeho populácia stále rastie.

áno - nie


8. Nejedovaté hady sa musia spoliehať na iné možnosti ako si zachrániť krk. Had Heterodon nasicus je majster v hre na mŕtveho. Okrem toho, že sa silou mocou snaží prekrútiť na chrbát, vypúšťa tiež smradľavú tekutinu, aby bolo jeho divadlo presvedčivé. Kde žije?

a. v Amerike
b. v Afrike
c. v Ázii


lemur

9. Samce lemurov majú zabudovaný parfém. Zvyčajne má horkastú a zemitú vôňu, v období párenia sa však mení na ovocnú. Stále však nie je známe, či tento parfém vonia aj samiciam. Kde sa nachádzajú tieto žľazy?

a. pri análnom otvore
b. na zadných nohách
c. na zápästiach   


žaba

10. Najzaujímavejšia tekutina vo zvieracej ríši je krv žaby, ktorá na zimu celá zamrzne. Bunky v tele sa dehydrujú, produkuje sa veľké množstvo glukózy. Špeciálne proteíny umožnia vode zamrznúť najskôr. Táto krv je predmetom mnohých výskumov. Prečo?

a. predĺžila by život človeka
b. pomohla by pri prevoze orgánov na transplantáciu
c. zlepšila by postupy pri kryonike


Správne odpovede: 1. c, 2. a, 3. b, 4. chobotnice, kalamáre, ryby, 5. c, 6. a, 7. áno - naučili sa jesť zvyšky, čo zostávajú po rybároch; znamená to však, že u väčšiny vtákov sa objavujú plasty v ich žalúdkoch, 8. a, 9. c, 10. b


PROJEKT

Pripravte si na online hodine biológie špeciálne opakovanie učiva alebo kvíz. Vytvorte si vlastné otázky alebo použite otázky zo Zooklubu pre stredoškolákov. Každý študent si doma vyrobí zmes na pitie. Fantázii sa medze nekladú! Zmiešajte ocot, surové vajíčko, chili a čokoľvek vám v triede napade. Dávajte si navzájom kvízové otázky, kto sa netrafí, musí si z “kokteilu” odpiť. Zostane niekto kto si neodpil ani raz? Alebo niekto kto musel vypiť pohár do dna? Takouto zábavnou formou sa priblížime k zvieratám, ktoré musia čeliť zápachu, toxickým tekutinám či výkalom.