ZOOklub na doma - stredoškoláci XIII. časť

ZOOklub na doma - stredoškoláci XIII. časť

3. február 2021

Vo vzduchu je láska

Február sa tradične nesie v duchu zamilovanosti. Tento týždeň si spoločne predstavíme druhy zvierat a ich niekedy viac, inokedy menej, “zamilované” správanie.


oxytocín

1. Ktorý hormón sa považuje za hormón lásky? 

a. glukagón
b. tyroxín
c. oxytocín


láska nemá hranice

2. Ak spájame zamilovanosť s produkciou oxytocínu, existujú zvieracie druhy, ktoré cítia silnú náklonnosť voči ľuďom a iným zvieratám. Uhádnete aké druhy?

Poznačte si svoju odpoveď ;) 


vačkovec

3. V Austrálii nájdeme veľmi náruživého vačkovca podobného myšiam. Počas života sa pári iba raz, ale intenzívne. Kopuluje do momentu, kedy nezačne vnútorne krvácať a nevypadá mu všetka srsť. Ako sa nazýva stratégia párenia sa iba raz za život?

a. semelparná
b. iteroparná
c. konkurenčná


kengura červená

4. Kengury červené, ktoré nájdete aj u nás v ZOO, majú naozaj výstredné pohlavné orgány. Samce majú penis pod veľmi pohyblivými semenníkmi a samice majú viac ako jednu vagínu. Koľko vagín majú?

a. 2
b. 3
c. 4


chobotnica

5. Keď známy zoológ George Cuvier uvidel prvýkrát samicu chobotnice so zapichnutým “penisom” samca, myslel si, že ide o parazitického červa. Neskôr sa zistilo, že niektoré samce chobotníc majú špeciálne modifikované chápadlo na tento účel. Ako sa nazýva?

a. tetrakotyl
b. hektokotyl 
c. pohlavné rameno


tučniaky

6.  V austrálskej ZOO sa chovateľom naskytol milý pohľad. Dvaja samčekovia tučniakov druhu Pygoscelis papua sa snažili vysedieť kameň. Chovatelia túto ich vzájomnú náklonnosť využili a samčekom darovali vajíčko, ktoré pôvodná matka odvrhla. Obom sa podarilo vysedieť už dve mláďatá. Aká je inkubačná doba vajíčka? 

a. 20 dní
b. 35 dní
c. 45 dní  


7. Samičky niektorých druhov živočíchov, napr. hmyzu  sú radšej single. Rozmnožiť sa ale vedia aj tak! Ako sa nazýva tento typ rozmnožovania?

a. partenogenéza
b. gynogenéza
c. hybridogenéza


šimpanzy

8. Šimpanzy majú naozaj pestré prežívanie. Sex pre ne nie je len o rozmnožovaní, ale aj o zaháňaní nudy či vylepšovaní vzťahov v skupine. Samozrejme neberú ohľady na pohlavie a vek. Koľko šimpanzov nájdete v našej ZOO?

a. 3
b. 4
c. 5


Cirripedia

9. Cirripedia, druh morského kôrovca si druha hľadá len veľmi ťažko. Samčekovia sa tak vynašli. Vystrčia penis zo schránky dúfajúc, že zasiahnu správne. Koho sú príbuzní? 

a. morských ježkov
b. mušlí
c. krabov 


dikobrazy

10. Naše dikobrazy majú zaujímavý rituál ako si vyjadriť “lásku”. Čo robí samec samici?

a. dvorí sa jej tancom
b. ostrieka ju celú močom
c. vypustí niekoľko bodlín


Správne odpovede: 1. c, 2. ľudoopy, mačky, psy, slony, niektoré vtáky, zvieratá v ZOO,... 3. a, 4. b, 5. b, 6. b, 7. a, 8. c, 9. c, 10. b


PROJEKT

Lov na slovíčka! Opíšte svojim spolužiakom slová: partenogenéza, gynogenéza a hybridogenéza. Uveďte im niekoľko príkladov. Sú aj ďalšie bizarné spôsoby rozmnožovania v zvieracej ríši? Nájdite ich!