Gibon zlatolíci(Nomascus gabriellae / Buff-cheeked gibbon)

Gibon zlatolíci

Staňte sa členom našej rodiny
Naše zvieratá si môžete adoptovať a prispieť na ich kŕmenie, enrichment, rozvoj ich prostredia a ZOO.

Adoptovať
Mapa výskytu Gibon zlatolíci

Gibon zlatolíci je ohrozený ľudoop juhovýchodnej Ázie (Vietnam, Laos, Kambodža). Postavou sa nijak zvlášť nelíši od ostatných gibonov. Je to štíhly a pomerne malý vývojovo nižší ľudoop s dlhými rukami a krátkymi nohami. Má guľatú hlavu s dopredu orientovanými očami a chýba jej chvost. Dospelé samice sú žltozlaté s čiernou čiapočkou, samci sú čierni s bielymi bokombradami. Mláďatá majú prvý rok žltú srsť a postupne ju menia za čiernu, samice potom ešte raz v čase dospievania (6-8 rokov) menia čiernu srsť opäť ma žltú.

Gibony žijú v pároch alebo rodinných skupinách, v korunách stromov a majú dennú aktivitu. Teritórium s rozlohou asi 20 - 50 ha si ohraničujú hlasným spevom. Vo vetvách sa pohybujú pomocou brachiácie – dlhých skokov na rukách. Po zemi chodia po zadných s roztiahnutými pažami ohnutými v lakťoch a zápästiach, čím udržujú rovnováhu. Majú vynikajúce priestorové videnie a vidia farebne. Zaujímavé je, že pijú tak, že chrbát ruky namáčajú do vody a potom ju olizujú z mokrej srsti. Bežne zvládajú aj skoky dlhé 10 m a dokážu veľmi hlasno a prenikavo spievať, niekedy sólo, väčšinou však duet alebo sa zapájajú aj mláďatá.

V našej ZOO žijú 4 giboni: samec Oliver so samicou Banny, ich potomkovia samci Lilo a Benjamin. Gibony zlatolíce vytvárajú páry na celý život a sú si verní. Oliver a Banny tvoria pár od roku 2013. Za ten čas sa im podarilo splodiť už dvoch potomkov. To svedčí o tom, že v našej ZOO oba jedince prosperujú.

Čierno sfarbený Oliver je veľký nezbedník, pretože jeho a jeho sestru matka odvrhla a museli ich umelo odchovať chovatelia. To znamená, že Oliver stratil prirodzený rešpekt pred ľuďmi a prejavuje sa to vždy, keď na to dostane príležitosť – tu ukradne údržbárom čiapku, tam záhradníkom okuliare, alebo vyťahá chovateľov, ktorí sa o nich s láskou starajú, za vlasy. Žltá Banny vyrástla prirodzeným spôsobom, teda bola vychovaná svojimi rodičmi. Voči svojim chovateľom má rešpekt. Keď chovatelia potrebujú vyčistiť výbeh, Olivera musia vždy zavrieť do vnútorných priestorov, no Banny môže ostať vo výbehu, pretože sa zdržuje na jeho opačnom konci.

Nehodnotené NE
Nedostatočné údaje DD
Málo dotknutý LC
Takmer ohrozený NT
Zraniteľný VU
Ohrozený EN Ohrozený EN
Kriticky ohrozený CR
Vyhynutý vo voľnej prírode EW
Vyhynutý EX

Základné informácie

Rad
primáty
Čeľaď
gibonovité
Dĺžka tela
60 – 80 cm
Hmotnosť
7 - 11 kg
Dĺžka života
50 rokov
Počet mláďat
1
Dĺžka gravidity
230 – 235 dní
Predátory
leopard, veľké hady, veľké dravé vtáky
Poloha Gibon zlatolíci v ZOO
Prostredie

stálozelené a tropické dažďové lesy Laosu, Vietnamu a Kambodže

Potrava

ovocie, listy, kvety, hmyz

Spôsob života

páry a rodinné skupiny 3 – 5 jedincov, denná aktivita, teritoriálny, koruny stromov

  • Vedeli ste, že...

    U tohto druhu sa samec a samica od seba viditeľne líšia. Obe pohlavia sa rodia krémové a vo veku dvoch rokov menia sfarbenie na čierne. Samice však pri dosiahnutí pohlavnej zrelosti menia čiernu srsť opäť na krémovú.

Adoptívni rodičia

Gabriel Mrva JAKUBEK & PARTNERS s.r.o.

Ďakujeme za pomoc a podporu