Kengura červená(Macropus rufus / Red kangaroo)

Kengura červená

Staňte sa členom našej rodiny
Naše zvieratá si môžete adoptovať a prispieť na ich kŕmenie, enrichment, rozvoj ich prostredia a ZOO.

Adoptovať
Mapa výskytu Kengura červená

Kengury červené pochádzajú z Austrálie a u nás žijú v spoločnom výbehu s emu hnedými.

Kengury sú úžasné tvory zvládajúce pobyt pod spaľujúcim austrálskym slnkom, v silnom vetre, v bezprostrednom dotyku ničivých požiarov, ktoré denne zvádzajú boj o svoje prežitie.

Ich nepoddajná a hustá kožušina pôsobí v najhorúcejších a najsuchších oblastiach ako ochranný štít pred spaľujúcim slnkom a zabraňuje prehriatiu. Sivo sfarbené sú samice, červené sú samce.

Aktívne sú hlavne večer, kedy sa vydávajú na púť za potravou, počas dňa spia a polihujú vo vysokej tráve a v tieni stromov.

Najzaujímavejšia je však cesta mláďaťa na svet. Kenguria samica má vlastne 3 maternice, v ktorých sa môžu vyvíjať mláďatá v troch rôznych štádiách vývoja. Embryo je po 33 dňoch schopné pohybu a vtedy dôjde k pôrodu. Embryo vypudené z maternice sa vydáva na osudovú, 15 cm dlhú cestu do brušného vaku. Je to slepý, holý, 1 gramový asi 2-3 cm dlhý drobček, ktorý sa labkami vyšplhá po matkinej srsti do vaku a silno sa prisaje na mliečnu bradavku.

Aby získal podobu skutočnej kengury, potrebuje 235 dní. Po celý čas žije mláďa v matkinom vaku a aj neskôr, keď ho opustí, často sa doň vracia, aby sa ukrylo, napilo mlieka, alebo si odpočinulo. Už niekoľko dní po pôrode je samica schopná opäť otehotnieť. Zárodok sa narodí, keď starší súrodenec opustí vak. Kengura kŕmi obe, niekedy aj tri mláďatá rôzneho veku naraz, pretože pre ne produkuje rôzne druhy mlieka. V extrémne nepriaznivých suchých obdobiach zase dokáže graviditu pozastaviť podľa potreby.

Kengura je proste jedno z najzvláštnejších tvorov planéty.

Vedeli ste, že ich anglické pomenovanie kangaroo vzniklo vlastne z nedorozumenia? Keď prví európski moreplavci priplávali do Austrálie a pýtali sa domorodcov, aké je to zviera, odpoveď znela: Kangaroo, čo v skutočnosti znamená „nerozumiem".

Nehodnotené NE
Nedostatočné údaje DD
Málo dotknutý LC Málo dotknutý LC
Takmer ohrozený NT
Zraniteľný VU
Ohrozený EN
Kriticky ohrozený CR
Vyhynutý vo voľnej prírode EW
Vyhynutý EX

Základné informácie

Rad
vačkovce
Dĺžka tela
75 – 140 cm
Výška
100 cm a viac
Hmotnosť
20 – 85 kg
Dĺžka života
viac ako 20 rokov
Počet mláďat
1 s hmotnosťou menej ako 1 g
Dĺžka gravidity
33 dní, vývoj vo vaku 235 dní
Predátory
dingovia
Poloha Kengura červená v ZOO
Prostredie

suché trávnaté oblasti Austrálie

Potrava

trávy a zelené rastliny

Spôsob života

sociálny, žije v malých skupinách

  • Vedeli ste, že...

    Vedeli ste, že kengury dokážu dosiahnuť rýchlosť v behu až 50-70 km/h, dĺžku skoku až 10 m, a výšku skoku 2-3 m? Sú to šampióni atletiky a tiež výborní plavci.