Lev juhoafrický(Panthera leo krugeri / African lion)

Lev juhoafrický

Staňte sa členom našej rodiny
Naše zvieratá si môžete adoptovať a prispieť na ich kŕmenie, enrichment, rozvoj ich prostredia a ZOO.

Adoptovať
Mapa výskytu Lev juhoafrický

Levy sú teritoriálne zvieratá, ktoré si svoje teritórium značia škrabancami na stromoch, močom, výkalmi a revom. Väčšinu dňa (až 20 hodín) sú nečinné. Aktívne sú hlavne za súmraku, v noci a na úsvite. Lev, ako jediná mačkovitá šelma, je sociálne žijúci druh – žije v zmiešaných skupinách. Na čele stojí dominantný samec, ktorý spolu s ostatnými samcami bráni skupinu proti votrelcom – cudzím samcom, ktorí by sa chceli páriť s ich samicami. Rozdiel medzi levom a levicou je výrazný – samec má na hlave, okolo krku a na hrudi hrivu, ktorá ho chráni pred pazúrmi iných samcov pri súbojoch o postavenie v skupine, či jej obrane. Samice sa starajú o mláďatá a zabezpečujú pre celú skupinu potravu. Chodia na lov, ktorý je koordinovaný – niekoľko samíc loví spolu, pričom medzi sebou komunikujú pohľadmi, mimikou, zvukmi apod., a neustále nasledujú pokyny vedúcej samice.

O levoch sa neustále dozvedáme nové úžasné veci. Čo sa týka jedálnička, majú tieto veľké mačkovité šelmy jasno. Sú to top predátori, ich hlavnou potravou sú zebry, antilopy a občas si trúfnu aj na žirafu. Najčastejšie lovia samice. Vraví sa, že samci sú lenivci, ale pri love má samica predsa len výhodu, pretože je menej nápadná pri zakrádaní sa v tráve. Stravu si dopĺňajú o trávu, aby sa tak ľahšie zbavili prebytočnej srsti a kostí v tráviacom trakte.
Levy sú spoločenské zvieratá, po ulovení koristi sa o ňu spoločne delia. Je dokonca známy prípad, kedy sa istej samici zlomila čeľusť a nebola schopná lovu. Svorka ju nevylúčila, naopak, nechávali ju žrať ako prvú, aby mala prístup k mäkkým tkanivám, pričom ostatné levy jej často ešte mäso oddelili od kože. To dokazuje, aké hlboké väzby môžu vo svorke vzniknúť.

Náš samec Haldir je nádherným a dôstojným zástupcom svojho druhu. Má 16 rokov a veľmi dobrú a pokojnú povahu. Ako dobre vychovaný džentlmen napríklad každé ráno spôsobne pozdraví aj svoju ošetrovateľku. Je zaujímavý svojím svetlým zafarbením a modrou farbou očí, ktoré sú dôsledkom tzv. leucizmu (čiastočnou stratou kožného pigmentu). Leucistické levy žijú vzácne na juhu Afriky, kde je pôda svetlejšia než v strednej či severnej Afrike, takže tu majú výhodu pri love. 

Haldir so svojou družkou Jawou žijú v našej ZOO od roku 2005. Tak ako všetky naše veľké mačkovité šelmy, spávajú cez noc oddelene. Chovatelia ich večer zatvárajú do vnútorných ubikácií, kde dostávajú potravu. Keď sú ráno opäť vypustené do vonkajšieho výbehu, vítajú sa otieraním jeden o druhého, vzájomným olizovaním a zdravia sa rôznymi hlasovými prejavmi.

Poslušnejší Haldir je často veľmi nápomocný, keď sa Jawe napríklad nechce z výbehu dovnútra. Haldir ju najprv pomôže nežne zahnať domov, až potom vojde dnu sám. Nuž, je to skutočný džentlmen s kráľovskými spôsobmi.


 

Nehodnotené NE
Nedostatočné údaje DD
Málo dotknutý LC
Takmer ohrozený NT
Zraniteľný VU Zraniteľný VU
Ohrozený EN
Kriticky ohrozený CR
Vyhynutý vo voľnej prírode EW
Vyhynutý EX

Základné informácie

Rad
šelmy / Carnivora
Čeľaď
mačkovité / Felidae
Dĺžka tela
140 - 190 cm
Výška
110 cm
Hmotnosť
120 - 250 kg
Dĺžka života
15 rokov, 25 v zajatí
Počet mláďat
2 - 4
Dĺžka gravidity
100 - 116 dní
Poloha Lev juhoafrický v ZOO
Prostredie

savana, polopúšť, trávnaté plochy

Potrava

stredné a veľké kopytníky – zebry, gazely, antilopy, mláďatá žirafy, nosorožca, hrocha, aj menšie cicavce

Spôsob života

skupiny 7 – 10 jedincov, jediná sociálne žijúca veľká mačka, teritoriálny, nočná/súmračná aktivita

  • Vedeli ste, že...

    U tohto poddruhu sa vzácne vyskytuje tzv. leucizmus, čo je čiastočná strata kožného pigmentu spôsobujúca výrazné svetlé až biele sfarbenie kože a srsti.