Orangutan sumatriansky(Pongo abelii / Sumatran orangutan)

Orangutan sumatriansky

Staňte sa členom našej rodiny
Naše zvieratá si môžete adoptovať a prispieť na ich kŕmenie, enrichment, rozvoj ich prostredia a ZOO.

Adoptovať
Mapa výskytu Orangutan sumatriansky

Orangutany sumatrianske sú nádherné, inteligentné, ale kriticky ohrozené zvieratá. Ich  prirodzeným životným prostredím sú tropické dažďové pralesy na severe ostrova Sumatra. Niektoré populácie na Sumatre sa naučili používať rôzne nástroje. Používajú paličky na vyberanie termitov z termitiska alebo semien z veľkých ovocných plodov s pichľavými chĺpkami. Rozpätie rúk orangutanov môže dosahovať až 225 cm. V súčasnosti najväčšou príčinou rýchleho úbytku ich prirodzeného prostredia je vypaľovanie kvôli intenzívnemu pestovaniu palmy olejnej. Odhaduje sa, že kvôli olejovým plantážam ročne zomiera až 5000 orangutanov. 

CHOV ORANGUTANOV SUMATRIANSKYCH V ZOO BRATISLAVA

Orangutany sumatrianske chová len ZOO Praha a ZOO Bratislava. Momentálne chováme 3 jedince. Nádherný samec Filip, samica Mengala a jej potomok Vilmos.

Naša pýcha, Filip, sa narodil 27. marca 2000 v ZOO Hodonín. Jeho rodičmi sú samica Upita a samec Kama, ktorý bol prvým orangutanom odchovaným v Československu a dožil sa 41 rokov. Filip má brata Pagyho, obaja k nám prišli v roku 2010 z pražskej ZOO a žili u nás spolu až do 2015. Keď začali dospievať, prejavila sa prirodzená potreba vlastného teritória a Pagy sa vrátil do Prahy k novej družke ako chovný samec. Filip však tiež nezostal sám. Doviezli sme mu družku Mengalu s mláďaťom Vilmosom. Zo začiatku bol Filip zdržanlivý, ale s postupom času a narastajúcou vzájomnou dôverou sa vzdialenosť medzi členmi rodiny stále zmenšovala. Filip je veľmi citlivý a dobrý orangutan, zvedavý, priateľský. Veríme, že aj on si vyskúša rolu rodiča. Koniec koncov, to že by bol skvelým otcom, dokazuje tým, ako pekne sa správa k nevlastnému synovi Vilmosovi aj k družke Mengale.

Vedeli ste, že:

 • Človek má s orangutanmi spoločných 97% génov
 • Ich biotopy sa zmenšili za posledných 10 rokov o 80% a ich celkové počty sa znížili o 80% za posledných 100 rokov!
 • Sumatrianske orangutany sa rozmnožujú najpomalšie zo všetkých primátov. Mláďatá majú dlhé detstvo, preto samice rodia len každých 8 - 9 rokov (väčšinou po jednom mláďati). Porodia za život len 3 mláďatá.
 • Mláďatá podobne ako deti vydávajú plačlivé zvuky, keď sú hladné, mrnčia, keď ich niečo bolí a smejú sa, keď sú šteklené.
 • Nevedia síce rozprávať kvôli anatomickému usporiadaniu hlasových ústrojov, ale sú natoľko inteligentné, že sa dokážu naučiť posunkovú reč a komunikovať s ľuďmi

ČO MOŽETE PRE ORANGUTANY UROBIŤ VY?

Zistite, či potraviny alebo kozmetika, ktorú používate, obsahujú palmový olej. Čím viac je produkt spracovaný, tým je to pravdepodobnejšie. Čítajte zloženie produktu, najlepšie ešte pred nákupom. Keď problémové produkty odhalíte, postupne ich vymeňte za tie bezpalmové. ĎAKUJEME, že prispievate k uzdraveniu našej planéty. 

Prečítajte si viac v článku Orangutan versus človek

Nehodnotené NE
Nedostatočné údaje DD
Málo dotknutý LC
Takmer ohrozený NT
Zraniteľný VU
Ohrozený EN
Kriticky ohrozený CR Kriticky ohrozený CR
Vyhynutý vo voľnej prírode EW
Vyhynutý EX

Základné informácie

Rad
primáty
Čeľaď
veľké ľudoopy
Výška
130 - 180 cm
Hmotnosť
30 - 90 kg
Dĺžka života
44 - 58 rokov
Počet mláďat
1, veľmi vzácne dvojčatá
Dĺžka gravidity
8,6 mesiaca (260 dní)
Predátory
pre mladé jedince hlavne tiger, leopard obláčkový, dhoul (psovitá šelma) a krokodíl
Poloha Orangutan sumatriansky v ZOO
Prostredie

nížinné tropické dažďové pralesy a močariská Sumatry (Indonézia), zvyčajne do 800 m n. m.

Potrava

ovocie (60%), listy, časti rastlín, hmyz, vtáčie vajcia, malé cicavce, med, hríby

Spôsob života

denná aktivita, stromový druh, čiastočne samotársky – samce sú samotárske, samice žijú so svojimi mláďatami, môžu tvoriť skupiny pri bohatých zdrojoch potravy (hlavne figy) a pri migrácii za potravou

 • Vedeli ste, že...

  Orangutany sú veľmi inteligentné zvieratá. Niektoré populácie na Sumatre sa naučili používať rôzne nástroje. Používajú paličky na vyberanie termitov z termitiska alebo semien z veľkých ovocných plodov s pichľavými chĺpkami.

 • Vedeli ste, že...

  Rozpätie rúk orangutanov môže dosahovať až 225 cm.