Ťava dvojhrbá(Camelus bactrianus / Bactrian camel)

Ťava dvojhrbá

Staňte sa členom našej rodiny
Naše zvieratá si môžete adoptovať a prispieť na ich kŕmenie, enrichment, rozvoj ich prostredia a ZOO.

Adoptovať
Mapa výskytu Ťava dvojhrbá

Ťava dvojhrbá (Camelus bactrianus) je zaujímavý párnokopytník. Vedeli ste napríklad, že:

  • pred púštnym pieskom ich chránia až tri páry viečok a uzatvárateľné nozdry
  • vďaka jedinečnej multimolekulárnej štruktúre bielkovín sa ťavie mlieko nezráža
  • domestikácia tiav prebehla pred 5000 rokmi na Arabskom polostrove, pomenovanie ťava pochádza z arabského džamal, čo znamená ťava aj krása
  • sú dobre prispôsobené na prežitie rôznych teplôt, od mrazu až po pálivú horúčavu, vydržia mesiace bez vody, keď sa k nejakej nakoniec dostanú, dokážu naraz vypiť viac ako 100 litrov
  • ťavy sa zriedka potia, aj keď okolitá teplota dosiahne 49 ° C, vydržia stratu 25% svojej telesnej hmotnosti, zatiaľ čo väčšina ostatných cicavcov vydrží maximálne 12–14% dehydratáciu, ktorá môže spôsobiť poruchu krvného obehu a srdcové zlyhanie.
    Aby zamedzili prehrievaniu, líhajú si na zem tak, že dajú nohy pod seba a na hrudnú kosť, aby vytvorili priestor medzi povrchom tela a povrchom zeme, tým umožnia prúdeniu vzduchu pod telom

Momentálne chováme jedného chovného samca (zo ZOO Miskolc) a štyri samice, posledná Celestína sa narodila v máji. Ťavie mláďatko je štvrtým potomkom matky Samary (ktorá k nám prišla zo ZOO Košice) a posledným mláďaťom samca Ňoneka.

Ťavy sú húževnaté zvieratá schopné prežiť veľké sucho, horúčavy, teplotné rozdiely a vydržať dlhý čas bez vody vďaka pozoruhodným adaptáciám. Hospodárenie s vodou im umožňuje zásoba tuku v hrboch, hrb dokáže obsiahnuť až 40 kg tuku, ktorý vedia premeniť na vodu. Pri premene sa uvoľňuje vodík, spája sa s kyslíkom, čím vzniká voda, pričom jeden 40 kg hrb zabezpečí svojmu nositeľovi viac ako 40 l vody.

Ťava dokáže okrem toho prispôsobovať svoju telesnú teplotu vonkajšiemu prostrediu - so stúpajúcou teplotou okolia stúpa aj telesná teplota ťavy, až na 40oC, naopak pri nočnom ochladení jej teplota klesá na 34oC. Takto ťava zabraňuje odparovaniu vody z tela. Okrem toho sa nepotí a jej krv má stálu hustotu.

Ďalšou zaujímavosťou je hustá vlnitá srsť na hrboch, ktorá spolu s tukom tvorí izolačnú vrstvu a chráni ťavu pred suchom, teplom, slnkom aj chladom.

Nehodnotené NE Nehodnotené NE
Nedostatočné údaje DD
Málo dotknutý LC
Takmer ohrozený NT
Zraniteľný VU
Ohrozený EN
Kriticky ohrozený CR
Vyhynutý vo voľnej prírode EW
Vyhynutý EX

Základné informácie

Rad
párnokopytníky
Čeľaď
ťavovité
Dĺžka tela
225 – 345 cm
Hmotnosť
600 – 1000 kg
Dĺžka života
20 – 40 rokov
Počet mláďat
1, vzácne 2
Dĺžka gravidity
12 - 14 mesiacov
Poloha Ťava dvojhrbá v ZOO
Prostredie

púšte, polopúšte, stepi

Potrava

trávy, listy, kríky

Spôsob života

skupinový, denná aktivita, hierarchia

  • Vedeli ste, že...

    Ťavy dvojhrbé sú dobre prispôsobené na prežitie rôznych teplôt, od mrazu až po pálivé horko. Vydržia mesiace bez vody. Keď sa k nejakej nakoniec dostanú, dokážu naraz vypiť viac ako 100 litrov.