Tiger - biela forma(Panthera tigris tigris / Tiger - white form)

Tiger - biela forma

Staňte sa členom našej rodiny
Naše zvieratá si môžete adoptovať a prispieť na ich kŕmenie, enrichment, rozvoj ich prostredia a ZOO.

Adoptovať
Mapa výskytu Tiger - biela forma

Len pred sto rokmi žilo v Ázii až 100 000 tigrov. Dnes ich zostalo menej ako 4 000. Stratili už 96 % rozlohy svojho celosvetového historického výskytu. Potvrdené chovné populácie existujú iba v 8 krajinách Ázie. Z 9 poddruhov tigra sú už 3 poddruhy (tiger džungľový turanský, jávsky a balijský) prakticky vyhynuté.

Tigrie populácie klesajú v dôsledku straty biotopov, k čomu prispela aj meniaca sa klíma. Ich početnosť drasticky znižuje pretrvávajúce pytliactvo a nezákonné obchodovanie. Tigrie kožušiny sú obľúbeným materiálom pre výrobu módnych doplnkov. Tigrie pazúry a kosti sa používajú pri liečebných procedúrach tradičnej čínskej medicíny. Ľudia napríklad veria, že fúzy z tigra im vyliečia sluch.

Veľké mačky sú kľúčové, tzv. dáždnikové druhy. Ich ochranou sa chráni nielen rozsiahla krajina, ktorú obývajú, ale aj široká škála ďalších organizmov. Je to vstupná brána k ochrane všetkých ekosystémov, ktoré sú rozhodujúce pre zdravie našej planéty.

29. júl bol vyhlásený za Svetový deň tigrov v roku 2010 na Medzinárodnom fóre o problematike zachovania tigrov na Zemi, ktoré sa konalo v Petrohrade a stretli sa tu odborníci z 13 krajín sveta. Toto podujatie sa označuje aj ako "Tigrí summit".

V našej ZOO môžete v súčasnosti stretnúť tigra bieleho (Panthera tigris), ktorý je zvláštnou formou tigra indického. Samica Shilang, ktorá o mesiac oslávi 16. narodeniny, je podľa slov jej chovateliek priateľská a dobre sa s ňou spolupracuje. Jej biele sfarbenie srsti je znakom čiastočného albinizmu. Osem zo svojich 10 mláďat odchovala vzorne sama. Od roku 2006 tvorili so samcom Achillesom dlhé roky harmonický pár (Achilles uhynul vo vysokom veku na jar 2021.)

Po dochovaní bielych tigrov a komplexnej rekonštrukcii chovného priestoru je zámerom ZOO Bratislava obnoviť chov kriticky ohrozeného tigra sumatrianskeho.

Nehodnotené NE
Nedostatočné údaje DD
Málo dotknutý LC
Takmer ohrozený NT
Zraniteľný VU
Ohrozený EN Ohrozený EN
Kriticky ohrozený CR
Vyhynutý vo voľnej prírode EW
Vyhynutý EX

Základné informácie

Rad
šelmy
Čeľaď
mačkovité
Dĺžka tela
140 – 280 cm
Hmotnosť
100 – 200 kg
Dĺžka života
15 rokov, 25 v zajatí
Počet mláďat
2 - 3
Dĺžka gravidity
102 – 112 dní
Poloha Tiger - biela forma v ZOO
Prostredie

subtropické a tropické lesy

Potrava

malé a stredne veľké kopytníky

Spôsob života

samotársky, nočná/súmračná aktivita, teritoriálny

  • Vedeli ste, že...

    Bielu formu tigra indického nájdeme iba v zajatí. Vo voľnej prírode sa vyskytujú veľmi ojedinele. Biele mláďatá sú príliš nápadné pre predátora a dospelým jedincom biele sfarbenie komplikuje lov.

Adoptívni rodičia

Roman Greguš

Ďakujeme za pomoc a podporu