Ženetka škvrnitá(Genetta genetta / Common genet)

Ženetka škvrnitá

Staňte sa členom našej rodiny
Naše zvieratá si môžete adoptovať a prispieť na ich kŕmenie, enrichment, rozvoj ich prostredia a ZOO.

Adoptovať
Mapa výskytu Ženetka škvrnitá

ŽENETKA ŠKVRNITÁ (Genetta genetta) je plaché a samotárske zvieratko pochádzajúce z tropických oblastí Afriky. Je endemickým druhom Juhoafrickej republiky a Lesotha. Má rada vlhkejšie podnebie a dáva prednosť hustým porastom v blízkosti vodných tokov. Ženetky sa medzi sebou dorozumievajú zvukmi, ktoré sú podobné mačaciemu mňaukaniu a pradeniu. Keď sú v nebezpečenstve, vydávajú zvuky podobné štekaniu. Na komunikáciu im tiež slúži páchnuci sekrét z análnych vačkov, ktorý nesie dôležité informácie o sexuálnom, sociálnom a teritoriálnom správaní. V prípade ohrozenia či zranenia vylúčia páchnucu látku na odohnanie nepriateľa. Vrchol ich aktivity nastáva za šera a v noci, počas dňa sa ženetky ukrývajú na tmavých miestach, a preto nie je jednoduché ich vidieť.

Ženetky nepatria priamo medzi ohrozené druhy, v Afrike sú však často zabíjané ako škodcovia. Ich kožušina sa používa na výrobu čiapok a časti tela dokonca v mágii, nakoľko niektorí veria, že pomáhajú pri liečení očných chorôb.

Náš samec ženetky sa volá Žeňo (emo srdcové oči) Chovateľka Miriam o ňom hovorí: „Žeňo je dosť kontaktný, veď je to už taký náš 16 ročný deduško. Čím je starší, tým viac vylihuje. V zime väčšinou vnútri, ale ako sa otepľuje, rád trávi stále viac času vonku vo svojom košíku. Zo stravy najviac obľubuje malé myši alebo potkany a zofobasy. Aj napriek pokročilému veku vie stále šikovne loziť po konároch a hľadať si poschovávanú potravu. Ale najkrajšie je, keď nás už ráno vyzerá zo svojho výbehu a očividne sa teší na náš príchod. A viete čo? Keď má náladu, nechá sa dokonca aj pohladiť.“

Nehodnotené NE
Nedostatočné údaje DD
Málo dotknutý LC Málo dotknutý LC
Takmer ohrozený NT
Zraniteľný VU
Ohrozený EN
Kriticky ohrozený CR
Vyhynutý vo voľnej prírode EW
Vyhynutý EX

Základné informácie

Rad
šelmy
Čeľaď
cibetkovité
Dĺžka tela
43 – 55 cm
Výška
15 cm
Hmotnosť
1 – 3 kg
Dĺžka života
8 rokov, 20 v zajatí
Počet mláďat
1 - 3
Dĺžka gravidity
2,5 - 2,8 mesiacov
Predátory
sovy, leopardy, pytóny
Poloha Ženetka škvrnitá v ZOO
Prostredie

suché lesnaté oblasti, krovitý riedky les

Potrava

hlodavce, vtáky, malé plazy, hmyz

Spôsob života

koruny stromov, samotársky, nočná aktivita, teritoriálny

  • Vedeli ste, že...

    Na komunikáciu im slúži páchnuci sekrét z análnych vačkov, ktorý nesie dôležité informácie o sexuálnom, sociálnom a teritoriálnom správaní.

Adoptívni rodičia

Súkromná škola umeleckého priemyslu animovanej tvorby Eva Prosňáková Ján Naď

Ďakujeme za pomoc a podporu