Pichľavec ozdobný(Uromastyx ornata)

Pichľavec ozdobný

Staňte sa členom našej rodiny
Naše zvieratá si môžete adoptovať a prispieť na ich kŕmenie, enrichment, rozvoj ich prostredia a ZOO.

Adoptovať
Mapa výskytu Pichľavec ozdobný

Pichľavec je statný asi 18 cm dlhý jašter so zavalitým telom a silnými nohami. Typickým znakom sú šupiny na chvoste, ktoré sú tuhé a špicaté. Základné zafarbenie je zelenomodré, sú sexuálne dichromatické, teda farba závisí od pohlavia. U samcov je hlavnou farbou chrbta zelená, modrá alebo červená s tmavohnedými pruhmi, ktoré môžu byť vyplnené žltými škvrnami, ktoré často tvoria priečne rady. Samice sú tmavšie, so svetlo hnedým pozadím chrbta a svetlo žltými priečnymi čiarami.

Sú rozšírení v Saudskej Arábii, Izraeli a Egypte a sú skvelo prispôsobení životu na horúcich suchých púšťach, kde môžu teploty cez deň presahovať aj 50 °C. Horúčava im však nevadí, naopak, sú teplomilní a často sa slnia. K regulácii telesnej teploty im napomáha aj zmena farby – na slnku získavajú svetlejšiu farbu, v chlade naopak tmavnú, pretože tmavá farba lepšie akumuluje teplo. Vyhrabávajú si hlboké nory až do vlhkých vrstiev zeme. Sú primárne bylinožraví, niekedy však žerú hmyz. V mohutnom chvoste pokrytom tuhými šupinami skrývajú tukové rezervy, chvost im tiež slúži ako účinná zbraň. Sú aktívni počas dňa a žijú obyčajne v malých skupinách pozostávajúcich z jedného samca a niekoľkých samíc.

Nehodnotené NE
Nedostatočné údaje DD
Málo dotknutý LC Málo dotknutý LC
Takmer ohrozený NT
Zraniteľný VU
Ohrozený EN
Kriticky ohrozený CR
Vyhynutý vo voľnej prírode EW
Vyhynutý EX

Základné informácie

Rad
šupináče - jaštery
Dĺžka tela
do 40 cm
Hmotnosť
do 300 g
Dĺžka života
15 rokov
Počet mláďat
7 - 17
Dĺžka inkubácie
2 mesiace
Poloha Pichľavec ozdobný v ZOO
Prostredie

kamenisté púšte a polopúšte

Potrava

listy, semená, kvety, bezstavovce

Spôsob života

malé skupinky zložené z jedného samca a niekoľkých samíc

  • Vedeli ste, že...

    Sú skvelo prispôsobení životu na horúcich suchých púšťach, kde môžu teploty cez deň presahovať aj 50 °C. Horúčava im však nevadí, naopak, sú teplomilní a často sa slnia.

Adoptívni rodičia

Matúš Kováč

Ďakujeme za pomoc a podporu