Pytón kráľovský(Python regius)

Pytón kráľovský

Staňte sa členom našej rodiny
Naše zvieratá si môžete adoptovať a prispieť na ich kŕmenie, enrichment, rozvoj ich prostredia a ZOO.

Adoptovať
Mapa výskytu Pytón kráľovský

Pytóny patria k nejedovatým hadom škrtičom. Sú rozšírené v tropickej časti Starého sveta, od Afriky cez Áziu až po Austráliu. Obývajú lesy, ale aj otvorené savany. Sú to mohutné hady so zreteľným krkom a hlavou. Najväčšie druhy dorastajú až do dĺžky 10 metrov. Zaujímavé je chovanie samíc v dobe rozmnožovania. Kladú vajcia, ale na rozdiel od iných vajcorodých hadov sa o ne starajú. Obtočia sa okolo a strážia. Zaisťujú tiež vajíčkam správnu vlhkosť a dokonca ich aj zahrievajú. Teplo vytvárajú zášklbmi svalov alebo sa prehrejú na slnku. 

Pytón kráľovský z africkej savany patrí k menším druhom a dosahuje dĺžku asi 1,5 m. Väčšinu času trávi vo vhodné podzemní nore a tu tiež samica kladie a stráži vajíčka. Najaktívnejší je za úsvitu a súmraku. Typické je ich chovanie v prípade nebezpečia, kedy sa stočia do pevnej gule s hlavou ukrytou v záhyboch tela.

Igbovia (veľký národ západnej Afriky, hlavne Nigérie) pytóna uctievajú natoľko, že keď nejakého nájdu v dedine, odnesú ho do pralesa. Ak nájdu mŕtveho pytóna alebo ho náhodou zabijú, urobia mu truhlu a pochovajú ho. Tento zvyk pochádza z tradičného domorodého náboženstva Igbov, ale dodržujú ho často aj kresťanskí Igbovia. Pytóny sú posvätné aj v Ghaně, Benine a iných krajinách.

Nehodnotené NE
Nedostatočné údaje DD
Málo dotknutý LC Málo dotknutý LC
Takmer ohrozený NT
Zraniteľný VU
Ohrozený EN
Kriticky ohrozený CR
Vyhynutý vo voľnej prírode EW
Vyhynutý EX

Základné informácie

Rad
šupináče - hady
Dĺžka tela
100 - 130 cm (max. 150 cm)
Hmotnosť
max do 5 kg
Počet mláďat
6-8
Poloha Pytón kráľovský v ZOO
Prostredie

savany, tropické a dažďové lesy, tropické sezónne lesy

Potrava

menšie vtáky, cicavce

Spôsob života

  • Vedeli ste, že...

    Igbovia (veľký národ západnej Afriky, hlavne Nigérie) pytóna uctievajú natoľko, že keď nejakého nájdu v dedine, odnesú ho do pralesa. Ak nájdu mŕtveho pytóna alebo ho náhodou zabijú, urobia mu truhlu a pochovajú ho.

Adoptívni rodičia

Dušan Mochnacký Vladimír Šajánek

Ďakujeme za pomoc a podporu