Chochlačka bielooká(Aythya nyroca)

Chochlačka bielooká

Staňte sa členom našej rodiny
Naše zvieratá si môžete adoptovať a prispieť na ich kŕmenie, enrichment, rozvoj ich prostredia a ZOO.

Adoptovať
Mapa výskytu Chochlačka bielooká

Je to pôvabný zástupca potápavých kačiek, ktoré potravu vyhľadávajú pod vodou. Dokáže sa potopiť na niekoľko sekúnd pomerne hlboko, dáva však prednosť plytkým pobrežným vodám. Okrem semien a vodných rastlín sa živí aj vodnými bezstavovcami, obojživelníkmi a malými rybkami. Chochlačky žijú väčšinou v pároch alebo v menších skupinách a hniezdia v hustých porastoch. Samička znáša 6-14 vajec, na ktorých sedí sama. Po vyliahnutí odvedie mláďatá na vodu a tie hneď dobre plávajú a potápajú sa. Lietať dokážu vo veku 8 týždňov. Samčeka chochlačky od samičky rozoznáte práve podľa bielych očiek, samička má hnedé.

Kedysi bolo možné pozorovať hniezdiace chochlačky aj na našich vodách. Dnes patria k vzácnostiam.Chochlačky sú u nás umiestnené vo voliére spolu s hlaholkami, ibismi a lyžičiarmi.

Náš úspešný odchov obohatil na jar tohto roku populáciu divokej fauny v poľskej prírodnej rezervácii Miliczské rybníky v údolí rieky Barycz. Traja samčekovia a štyri samičky chochlačky bielookej odcestovali ako dar pre ZOO Wroclaw. Stali sa súčasťou projektu plánovanej reintrodukcie, aby pomohli zotaviť populáciu svojho druhu v mieste pôvodného výskytu. ZOO Wroclaw v spolupráci so špeciálnou chovnou stanicou v Miliczských rybníkoch pripravili projekt záchrany chochlačiek v poľskej prírode. Vypustenie vtákov do prírody je postupné a vtáky sú monitorované pracovníkmi experimentálnej stanice Wroclawskej univerzity. Ak bude projekt úspešný, je šanca, že chochlačka bielooká postupne znovu skolonizuje aj ďalšie rybníky pozdĺž rieky Barycz.

Nehodnotené NE
Nedostatočné údaje DD
Málo dotknutý LC
Takmer ohrozený NT Takmer ohrozený NT
Zraniteľný VU
Ohrozený EN
Kriticky ohrozený CR
Vyhynutý vo voľnej prírode EW
Vyhynutý EX

Základné informácie

Rad
zúbkozobce
Dĺžka tela
38 - 42 cm
Hmotnosť
460 - 730 g
Rozpätie krídiel
60 - 67 cm
Dĺžka života
17 rokov
Dĺžka inkubácie
27 - 30 dní
Poloha Chochlačka bielooká v ZOO
Prostredie

stojaté vody - močiare a jazerá

Potrava

vodné rastliny, vodné bezstavovce, malé ryby

Spôsob života

sezónne monogamný, no môže žiť aj vo voľných skupinách

  • Vedeli ste, že...

    Samčeka chochlačky od samičky rozoznáte práve podľa bielych očiek, samička má hnedé.