ZOO Bratislava - príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy

Bratislava
 

Januárové mláďatká

Začiatok nového roka 2020 prial mláďatkám v ZOO viac ako ten minuloročný a hneď v januári k nám do zvieracej rodinky pribudlo niekoľko prírastkov. Tešiť sa môžeme z mláďatiek dikdika Kirkovho, oryxa arabského, lamy krotkej, labute čiernej, ale aj kengury červenej.

 

 

Dikdik Kirkov

Ako prvé v tomto roku sa nám, 5. 1. 2020, narodil samček najmenšej antilopy na svete dikdika Kirkovho. Dikdik dosahuje v kohútiku výšku len cca 35 cm. Toto milé malé zvieratko je bylinožravec, s dennou aj nočnou aktivitou (striedajú sa obdobia kŕmenia a odpočinku). Živia sa najmä listami, kvetmi, výhonkami, ale i plodmi kríkov. Dikdik Kirkov sa vyskytuje v dvoch regiónoch; vo Východnej Afrike, od južného Somálska až po centrálnu Tanzániu a v Južnej Afrike v severnej Namíbii a juhozápadnej Angole.

Dikdiky sú monogamné, čo znamená, že majú „lásku“ na celý život. Páry ostávajú spolu, pokým jeden z nich neuhynie. V ZOO ich môžete samozrejme vidieť cez deň, ako sa naháňajú alebo odpočívajú v tráve. Sú také malé, že ich vo výbehu ľahko prehliadnete.

 

 

 

 

 


Oryx arabský

Oryxom arabským sa u nás už tradične veľmi dobre darí, čoho dôkazom sú hneď dve mláďatká, obaja samčekovia, narodené 8. a 22. 1. 2020. Oryx arabský bol začiatkom 70. rokov 20. storočia vo voľnej prírode následkom nadmerného lovu vyhubený. Vďaka chovným záchranným programom a postupnému navráteniu jedincov zo zoologických záhrad do voľnej prírody sa podarilo divoké populácie stabilizovať. Oryx arabský je od roku 2011 zaradený do kategórie medzi zraniteľné druhy (patrí do kategórie Medzinárodného červeného zoznamu ohrozených druhov IUCN - Medzinárodná únia na ochranu prírody a prírodných zdrojov).

Táto púštna antilopa je výborne prispôsobená na život v drsných, suchých podmienkach. V hlave má špeciálny systém ochladzovania krvi, aby sa jej neprehrial mozog. Telo je sfarbené do pieskovej farby, ktorá odráža slnečné žiarenie, takže ani to sa neprehrieva. Ich srsť má podsadu, ktorá akumuluje teplo do zásoby a uvoľňuje ho počas chladných zimných nocí. Nohy v zime stmavnú, aby si udržali teplo.

 

 

 

 

 

 

 


Lama krotká

Samička lamy krotkej sa narodila 18. 1. 2020. Otcom je náš chovný samec Bogyó a matkou samica Nieves. Pôrod prebehol bez komplikácií úplne prirodzene a mláďatko je veľmi aktívne. Lamy sú blízke príbuzné tiav. Žijú v háremových skupinách (do 20 jedincov), kde má dominantnú pozíciu samec. Približne pred 6 000 rokmi boli lamy v Južnej Amerike zdomácnené. Dodnes sa často chovajú ako domáce zvieratá na mäso, srsť alebo nosenie ťažkého nákladu.

 

 

 

 

 

 

 

 


Labuť čierna

Koncom januára, 30. 1. 2020, sa podaril odchov aj u labutí čiernych. Ako názov napovedá ide o labuť sfarbenú dočierna, len niektoré letkové, koncové, perá môžu byť biele. Zobák má červenooranžový, na konci biely. Samica je podobne sfarbená ako samec, len zobák a okolie očí má svetlejšie. Vyskytuje sa vo veľkej miere v južných častiach Austrálie, pričom preferuje najmä vlhké oblasti. V roku 1864 bola introdukovaná na Nový Zéland, kde sa následne úspešne rozšírila. Ide o nemigrujúceho vtáka, ktorý žije v monogamnom páre celý život. Zo znášky 4 – 7 vajec sa za 39 – 43 dní vyliahnu mláďatá.

 

 

 

 

 


Kengura červená

Mláďatko kengury červenej, ktorého pohlavie zatiaľ nevieme určiť sa narodilo niekedy v priebehu septembra 2019, avšak až v januári 2020 sme mohli spozorovať, že vykúka z vaku matky. Kengura červená je najväčší druh spomedzi všetkých kengúr a zároveň aj najväčší žijúci vačkovec. Obýva takmer celú plochu austrálskeho kontinentu. Samec s ryšavo-červeným sfarbením je od samice, ktorá má sivohnedé sfarbenie, výrazne väčší. Ich prirodzenými nepriateľmi sú pes dingo a orly.

Samica kengury má schopnosť oddialiť narodenie ďalšieho mláďaťa, kým vak neopustí súčasné mláďa. Nevyvinuté mláďa prichádza na svet už po 33 dňoch. Slepé, bez srsti, veľké len pár centimetrov putuje rovno do matkinho vaku, kde sa prisaje a začne sať mlieko. Von začne vykúkať až po niekoľkých mesiacoch. Vak definitívne opúšťa po 235 dňoch, ale ešte sa do roka vracia piť mlieko od matky.

 

SpäťVyhľadávanietlačidlo vstupenky online