ZOO Bratislava - príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy

Bratislava
 

Týždeň bez palmového oleja

Už každoročne 19. augusta oslavujeme Svetový deň orangutanov. Orangutany sú nádherné, inteligentné, ale zároveň i kriticky ohrozené zvieratá, ktorých prirodzeným životným prostredím sú práve tropické lesy. Práve intenzívne pestovanie palmy olejnej je v súčasnosti jednou z najväčších príčin úbytku tropických dažďových pralesov, ktoré sú  domovom orangutanov.

 

Pri masívnom odlesňovaní 80% živočíšnych druhov v dôsledku straty lesného prostredia i potravinového reťazca vymiera. Medzi najvzácnejšie takto ohrozené živočíchy patria napríklad tiger sumatriansky, leopard obláčkový, nosorožec sumatriansky a bornejský. Najznámejšou obeťou produkcie palmového oleja sú však orangutani – ľudoopy, ktorí s nami zdieľajú 97% DNA. Odhaduje sa, že ročne zomiera kvôli olejovým plantážam 1 500 až 5 000 orangutanov. Posledný odhad pre orangutana sumatrianskeho je okolo 7 300 kusov, pre orangutana bornejského je to 40 tisíc jedincov. Pokles populácie sa u orangutana bornejského uvádza o viac ako 50% v priebehu posledných 60 rokov, u orangutana sumatrianskeho až o 80% za posledných 75 rokov.

Orangutany sú často kruto prenasledovaní pracovníkmi plantáží (časté sú nálezy orangutanov k smrti ubitých drevenými palicami, železnými tyčami, rozsekaných mačetami, omráčených a pochovaných zaživa a tiež poliatych petrolejom a potom zapálených). Zhruba každého ôsmeho orangutana sa podarí zachrániť, väčšinou sú to mláďatá mladšie ako 3 roky. Zo záchranných centier sa však orangutany nemajú kam vrátiť, pretože ich prirodzené prostredie bolo premenené na palmové plantáže.

Poďte preto s nami do VÝZVY! Pozrime sa spoločne na obaly jedál a kozmetiky, ktoré používame. Koľko palmového oleja v nich nájdeme? Vyskúšajte žiť týždeň bez palmového oleja a podeľte sa s nami o vaše skúsenosti a postrehy na Facebooku či Instagrame s #tyzdenbezpalmovehooleja. Zoznam alternatívnych názvov pre palmový olej nájdete tu: https://orangutanalliance.org/…/alternative-names-for-palm…/. Aj malou zmenou môžeme zachrániť mnohé druhy živočíchov v pralesoch.

Pri príležitosti Svetového dňa orangutanov sme pre našich návštevníkov pripravili aktivity zamerané nielen na ohrozené druhy orangutanov, ale venovať sa budeme tiež problematike palmového oleja a predstavíme vám bližšie našiu skupinu orangutanov - Filipa, Mengalu a Vilmoša.

KDE? Vidíme sa pri vonkajšej expozícii pavilónu primátov.
KEDY? 20. augusta vo štvrtok od 10:00 h. do 12:00 h. 

V prípade nepriaznivého počasia nás nájdete priamo v pavilóne.

Tešíme sa na Vás!

SpäťVyhľadávanietlačidlo vstupenky online