ZOO Bratislava - príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy

Bratislava
 

Týždeň chovateľov

Tretí júlový týždeň už tradične patrí našim chovateľom zvierat. Význam a dôležitosť ich práce oslavujeme v Národnom týždni chovateľov. Koľkí z vás si prácu chovateľa predstavia ako zábavu či príjemný deň strávený hladkaním a kŕmením zvieratiek? V zákulisí je to ale množstvo práce, ktorú bežné oko návštevníka nevidí. Za prácou chovateľa sa skrýva ťažká fyzická aktivita veľakrát v nepríjemných poveternostných podmienkach. Či je vonku mínus 10 stupňov, fúka silný vietor, prší alebo je neznesiteľná letná horúčava, chovateľ sa o svojich zverencov musí postarať. Chovatelia sú vo svojej práci so zvieratami nenahraditeľní a len ťažko zastupiteľní.

Medzi bežné povinnosti našich chovateľov spadajú rôznorodé činnosti - kŕmenie zvierat, kosenie a hrabanie trávy, príprava potravy, umývanie sklenených plôch či čistenie výbehov od výkalov zvierat. Významnou súčasťou práce chovateľa je postarať sa, aby zviera malo nielen fyzické, ale i psychické pohodlie. Psychická pohoda sa dosahuje najmä spestrením života zvierat - stimulovaním ich prirodzeného správania, schopností, inštinktov či zahnaním nudy, ktorou by zviera mohlo v ľudskej opatere trpieť. Najlepšou pomôckou ako podporiť blahobyt zvierat v ZOO je príprava enrichmentu. Enrichmentom označujeme súbor aktivít a prvkov, ktoré napodobňujú život zvierat vo voľnej prírode. Je to istá forma obohatenia života zvierat v zoologických záhradách. Príprava enrichmentu tiež spadá do pracovných úloh chovateľa. Nesmieme zabúdať ani na možné nebezpečenstvo vyplývajúce z úzkej spolupráce s divými zvieratami. Obozretnosť a dôsledná kontrola sú neoddeliteľnou súčasťou práce chovateľa.

  

 

 

 

 

 

 

 

Naša ZOO zamestnáva približne 26 chovateľov, ktorí sa starajú o 183 druhov zvierat, čo znamená takmer 1300 jedincov. Každý chovateľ má svoj rajón, pod ktorý spadá niekoľko živočíšnych druhov. Na jednom rajóne pracujú minimálne dvaja chovatelia, striedajú sa, dopĺňajú sa a vedia sa vzájomne, v prípade potreby, zastúpiť. Pracovný deň chovateľa začína skoro ráno, avšak denné úlohy sa líšia v závislosti od druhov zvierat, o ktoré sa starajú. Každý druh zvieraťa si vyžaduje individuálny prístup, pretože zvieratá, ktoré v ZOO chováme sa líšia rôznym biorytmom, režimom, potrebami či množstvom dennej kŕmnej dávky.

  

 

 

 

 

 

 

 

O obyvateľov Pavilónu primátov sa napríklad starajú až 4 chovateľky, ktoré sa striedajú vždy po dve v jeden deň. Okrem šimpanzov učenlivých a orangutanov sumatrianskych majú chovateľky na starosti aj menšie opice - makaky, gibony, lemury, mačiaky či samirov. Začiatok pracovnej doby začína o 7 hodine ráno a ako prvá prichádza na rad kontrola zvierat, či sú po noci v poriadku, či zjedli potravu a ako sa správajú. Nasleduje chystanie potravy. Kŕmna dávka šimpanzov je rozdelená do 5 jedál denne – granule, zelenina, ovocie, doplnková kŕmna dávka (ktorá je každý deň iná a pozostáva napr. z avokáda, vareného kuraťa, ryže, varených vajíčok, strukoviny alebo špeciálneho koláča) a opäť zelenina.  Všetka zelenina a ovocie sa musí očistiť, umyť a nakrájať.

  

 

 

 

 

 

 

 

U  veľkých mačkovitých šeliem je postup práce odlišný. Po kontrole zvierat a kontrole vonkajšieho výbehu (elektrických ohradníkov a sietí) sa chovateľky starajú o čistotu a dezinfekciu vonkajších i vnútorných priestorov ubikácií. Treba pokosiť vysokú trávu, vyčistiť výbeh od zvieracieho trusu, vymeniť vodu. Až po týchto základných úkonoch môžu byť zvieratá vpustené do vonkajšej expozície. Kým chovateľky Pavilónu primátov chystajú potravu až 5 krát denne, veľké mačkovité šelmy sa kŕmia len raz za deň, vždy podvečer. Jedenkrát do týždňa majú dokonca hladovku, čo imituje ich prirodzený spôsob života a lovu v prírode. Na rozdiel od šimpanzov a levov, hrošíky liberijské dostávajú svoju kŕmnu dávku trikrát denne a tak chovateľky ráno chystajú krmivo, na obed trávu a listy, na večer zeleninu alebo ovocie. Keďže v letnom období trávia hrošíky prevažnú časť dňa vonku a milujú vodu, k bežným povinnostiam chovateliek patrí tiež pravidelné čistenie bazénikov.

Medzi chovateľom a jeho zvieracím zverencom obyčajne vznikne pevné puto. Zvieratá svojich chovateľov poznajú, neboja sa ich, ani nie sú plaché pri kontakte s chovateľom. Starostlivosť o zvieratá nepozná víkendy a sviatky a tak je samozrejmosťou pre chovateľov pracovať aj počas voľných oddychových dní. Pri návšteve ZOO chovateľov stretnete aj osobne. Typicky zelené oblečenie s jasným žltým logom ZOO vám už zďaleka napovie o akého zamestnanca ide. Za každodennú starostlivosť, oddanosť, tvrdú prácu a lásku k zvieratám patrí chovateľom naša vďaka a uznanie.

 

 

SpäťVyhľadávanietlačidlo vstupenky online