ZOO Bratislava - príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy

Bratislava
 

Výstava kaktusov a iných sukulentných rastlín

Kaktusársku jar, 25. ročník, už tradične organizujú Klub kaktusárov Nobilis Bratislava a zoologická záhrada Bratislava. Tento rok sa bude konať v dňoch  14. až 16. 6. 2019.  Klub kaktusárov naviac oslavuje 60. výročie založenia organizovaného kaktusárčenia v Bratislave.

Kaktusárska jar je určená laickej verejnosti s Výstavou kaktusov a iných sukulentných rastlín.

 

Výstava ponúka výber z množstva druhov, zemepisne rozšírených od Kanady aj po najjužnejší cíp Patagónie, z najrôznejších teplotných pásiem – mimo arktického sa kaktusy vyskytujú vo všetkých pásmach: tropických, subtropických i v miernom pásme. Množstvo druhov kaktusov si priam vyžaduje špecializáciu na niektorú oblasť – napr. obľúbené mexické, tropické alebo juhoamerické druhy kaktusov. Iní sa v svojich zbierkach venujú tomu, čo sa im najviac páči. Kaktusárčenie združuje ľudí rôznych sukulentných chutí.

Počas výstavy (a nielen počas nej) sa môže laickú verejnosť dostať k informáciám z prvej ruky. Ale aj medzi samotnými kaktusármi sa vedú družné debaty o  pestovaní skôr objavených druhov či o najnovších novinkách. V predajnej časti si z prebytkov rastlín  vyberie určite nielen začínajúci kaktusár, ale naprázdno neodchádzajú ani naslovovzatí odborníci.

 

Koľko vystavených druhov kaktusov môžu návštevníci vidieť, čím sú jedinečné?

Čistá výstavná plocha je približne 40m2. Na výstavu sa dostane to najkrajšie, čo práve kvitne alebo je zaujímavé tvarom aj bez kvetu. Z cca 3 000 známych druhov kaktusov a sukulentov predstavujeme výber, ktorý by mal nadchnúť aj milovníkov kaktusov a sukulentov  aj odborníkov. Na výstave môže byť odhadom tak 300 - 400 druhov rastlín.

Jedinečnosť rastlín spočíva:

- v ich krajine pôvodu (kaktusy od Kanady, cez USA, Mexiko, Peru až po Bolíviu, Čile a Argentínu, a resp. sukulenty z Afrického kontinentu)
- v ich rôznorodosti tvarov tela, tŕňov, kvetov
- v podmienkach pestovania (rastliny mrazuvzdorné - až po kaktusy trópov)
- v náročnosti ich pestovania

Možno, že spoznáte:

- Echinocactus grusonii
- stlpovité cereusy napr. Trichocereus 
- kvitnúce Eriocactus (notocactus), Gymnocalycium, Mammillaria, Echinocereus ...
- zo sukulentov : Chorisia, Jatropha,  Euphorbia, Echeveria, Crassula, Haworthia, Gasteria ...

Za na prvý pohľad tajomne sa tváriacimi latinskými menami sa skrývajú nežné, aj keď niekedy poriadne pichajúce, ale o to viac krásne rastliny.

Ďalšie informácie: www.kknobilis.sk alebo priamo na výstave.

Späť



Vyhľadávanie



tlačidlo vstupenky online