ZOO Bratislava - príspevková organizácia Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy

Bratislava
 

Zimné obdobie v ZOO

Príprava na zimné obdobie začína u nás v ZOO ešte počas jesene, pretože zvieratá, rovnako ako ľudia, sa musia na chladné počasie včas pripraviť. Tým, ktoré sú počas zimy aktívne, narastie hrubšia, dlhšia a teplejšia srsť. Ich telo si z výživnejšej potravy, ktorú prijímajú už počas jesene, vytvorí tukové zásoby. Všetky tieto opatrenia majú zabezpečiť, aby organizmus nestrácal drahocenné teplo. Vďaka takýmto prípravám môžu byť celoročne vonku napríklad zubry, lamy či vlky.

 

V ZOO chováme aj také zvieratá, ktorá sa na zimu vyslovene tešia a chladné počasie im vôbec neprekáža. Ide napríklad o pandu červenú, rysa kanadského alebo belaňu tundrovú.

   

 

 

 

 

Iné zvieratá, ako sú plazy, obojživelníky, ale aj niektoré cicavce, prečkajú zimu v tzv. hibernácii (zimnom spánku), pretože nemajú dostatok potravy počas zimy alebo by jednoducho vplyvom nízkych teplôt zamrzli. U nás celú zimu prespia najmä plazy, pretože sú to chladnokrvné živočíchy a aj vo voľnej prírode sa na jeseň sťahujú do nôr a brlohov kde hibernujú. Naše plazy ako korytnačky, užovku či koralovku zazimovávame – to znamená, že sa im vypne kúrenie, poskytne zemina či lístie, v ktorom sa daný živočích schová a v spánku prečká zimu.

Určite ste si počas jesene a začiatkom zimy všimli na oblohe rôzne kŕdle vtákov, ktoré sa presúvali do vzdialených miest. Migráciou rieši zimu mnoho druhov vtákov. Presunú sa tisíce kilometrov do teplých krajín, kde majú dostatok potravy a tepla. Ide predovšetkým o husi, bociany, lastovičky či bahniaky.

Nástupom zimy sú teplomilné druhy vtákov u nás v ZOO, ako napríklad papagáje, ibisy, lyžičiare, plameniaky či pelikány zazimovávané v ich vykurovaných chovných zariadeniach. Tieto druhy sú veľmi citlivé na zimu a ak by v nej zostali príliš dlho, mohli by sa podchladiť a uhynúť. Aj teplomilné cicavce ako žirafy, zebry, levy, tigre, či primáty sú umiestnené vo vykurovaných ubikáciách, pričom von chodia na pár hodín v prípade priaznivého počasia. Hrošíky, šimpanzy a orangutany však v zime musia ostať vnútri. Studený zimný vzduch by mohol spôsobiť ich prechladnutie a iné následné zdravotné komplikácie.

S príchodom zimy sa upravujú aj otváracie hodiny záhrady. Posledný vstup je v zimných mesiacoch možný o 15:00, pričom areál ostáva otvorený do 16:00. Keďže tma prichádza skôr, aj zvieratá treba do ich vnútorných ubikácií zatvárať pomerne skoro, ešte za svetla. Skracuje sa aj dĺžka ich pobytu vo vonkajších výbehoch. Chovatelia tiež musia sledovať predpoveď počasia a predpovedané teploty, podľa ktorých rozhodujú o dobe vypúšťania jednotlivých druhov.


  

 

SpäťVyhľadávanietlačidlo vstupenky online