ZOOklub na doma - stredoškoláci II. časť

Halloween špeciál

1. Ksukol chvostnatý je na rodnom Madagaskare považovaný za posla smrti. Čo používa ako nástroj na vyťahovanie hmyzu z dutín stromov?

a) dlhý jazyk
b) tenký konárik
c) nezvyčajne predĺžený prostredník

 

 

2. Samčeky pavúkov - skákaviek majú zvláštny spôsob ako zaujať samičku. Čo robia?

a) prinesú jej dar
b) zatancujú jej
c) vylučujú feromóny

 

3. Archispirostreptus gigas, v Afrike nazývaná aj shongololo, je najväčší druh mnohonôžky. Dosahuje dĺžku aj do 40 cm! Koľko má nôh?

a) 100
b) 250
c) 400

 

4. Vedia sa vám netopiere v lete zamotať do vlasov?

áno - nie

5. Netopiere živiace sa krvou (upíry) majú vyvinuté “sociálne” cítenie. Čo robia v prípade, že sa ich sused v kolónii nenajedol?

a) vyvrhnú mu časť krvi
b) ukážu mu cestu ku koristi
c) nechajú ho prisať a napiť sa 

 

6. Solifugy majú zlú povesť. Ľudia dlho verili, že napádajú ťavy a ľudí v spánku. Ľudí naozaj naháňajú, ale nechcú im ublížiť, chcú sa iba skryť v ich tieni. Kam by ste zaradili solifugy?

a) pavúkovce
b) hrotnáče
c) pazúrikavce

 

 

7. Hady často vyvolávajú strach. Aj keď poznáme asi 200 druhov jedovatých hadov, počet ich obetí je veľmi malý. Viac obetí majú napr. úder blesku či včelie bodnutie. Kedy sa hady objavili na našej planéte?

a) pred 65 mil. rokov
b) pred 167 mil. rokov  
c) pred 387 mil. rokov

 

8. Havrany sú síce nekrofágy, sú to však nesmierne inteligentné a spoločenské zvieratá. Podľa niektorých legiend amerického pôvodného obyvateľstva, havran stvoril zem, nebo a všetky živé bytosti. Koľko sa dožívajú havrany?

a) 5 rokov
b) 9 rokov
c) 13 rokov

 

9. Vyjú vlky na mesiac?

áno - nie 

 

10. Chrobáky kožojedy sa živia uhynutými živočíchmi a ich časťami. Sú veľmi dôležitým pomocníkom forenzných entomológov - vedcov, ktorí skúmajú hmyz ako dôkazový materiál pri vyšetrovaní vraždy a zabitia. Žijú tieto chrobáky aj na Slovensku?

áno - nie

 

 

Správne odpovede: 1. c, 2. b, 3. c, 4. nie - je to bežná miskoncepcia, netopiere majú skvelý orientačný zmysel, 5. a, 6. a, 7. b, 8. c, 9. nie - opäť bežná miskoncepcia, vytie slúži na dorozumievanie sa medzi vlkmi, 10. áno - sú to pomerne bežné chrobáky, nájdeme ich aj v príbytkoch, kde sa živia napr. starými kožušinami)  PROJEKT
Halloweensky projekt bude veľmi jednoduchý! Nemáš doma čo robiť počas halloweenskeho víkendu? Zapoj sa s nami do súťaže na Facebooku a Instagrame, pošli nám svoju fotku v maske a vyhraj vstupenky do ZOO.