ZOOklub na doma - stredoškoláci IV. časť

Život osamote

Človek je tvor spoločenský a tak mnohým z nás v tomto neľahkom období chýba kontakt s blízkymi. Niektoré zvieratá to majú ale úplne inak. Ktoré druhy si najviac užívajú samotu?

1. Červené pandy sú kriticky ohrozené. Je tiež problematické ich nájsť, pretože si užívajú chvíle osamote v korunách stromov a sú plaché. Pomenovanie panda získali skôr ako ich bielo-čierni bratranci.

áno - nie

2. Môžeme byť vďační, že skunky nežijú v skupinách. Je však jeden prípad, kedy sa združujú. Kedy to je?

a) keď sa spoločne kŕmia

b) v zime spolu spávajú v norách

c) keď žijú na malom území

3. To, že sú krty samotárske je jasné. Vedeli ste však, že sú extrémne teritoriálne? Vo svojich chodbách neznesú iného nájomníka a hneď ho ženú preč. Ako veľké je jeho teritórium?

a) 2 km²

b) 5 k

c) 11k

4. Mravčiare potrebujú k životu iba mravce. Iné mravčiare, ani ostatné zvieratá ich nezaujímajú pokiaľ práve nie je obdobie párenia. Ako dlhý je ich jazyk?

a) 50 cm

b) 70 cm

c) 1 m

5. Už z názvu nie je tasmánsky diabol veľmi spoločenské zviera. Diabli sa príležitostne stretávajú pri kŕmení, ale boje o korisť bývajú hlučné a veľmi agresívne. V súčasnosti ich populácia rapídne klesá. Prečo?

a) úbytok prostredia

b) rakovina šíriaca sa v populácii

c) nedostatok koristi 

6. Vtákopysky trávia celý život spokojne v samote. Sú samce jedovaté?

áno - nie

7. Pásavce sa chránia pred predátormi pancierom. Aj v prípade, že ide o členov rovnakého druhu, zo stretnutia nadšení nie sú a spokojní sú osamote. Kto sú najbližší príbuzní pásavcov?

a) myši a krty

b) šupinavce

c) mravčiare a leňochy 

8. Počuli ste už o rosomákoch? Je to druh z čeľade lasicovité a obýva obrovské územia. Čím sa živí?

a) prevažne zdochlinami

b) koreňmi a bobuľami 

c) vysokou zverou

9. Krídlovec ohnivý si už podľa svojho vzhľadu nepustí nikoho k telu. Okrem hrozivých výbežkov je táto ryba jedovatá. Jej jed je identický s jedom:

a) kobry

b) medúzy

c) štvorzubca

10. V tme pod morskou hladinou nie je náročné byť samotár. Podmorské ryby majú rôzne stratégie prežitia. Samček morského čerta to však dotiahol do extrému. Čo robí ak sa mu podarí nájsť samicu?

a) čo najrýchlejšie ju oplodní

b) nasleduje jej svetielkujúci výrastok

c) zahryzne sa do samice a vrastie do nejSprávne odpovede: 1. áno, 2. b, 3. c, 4. c, 5. b. 6. áno - samce majú špeciálne ostrohy vylučujúce jed najmä v období párenia, 7. c, 8. a, 9. a, 10. c

PROJEKT

Zvieratá v našej starostlivosti (či už doma, alebo v zoo) potrebujú neustály prísun rôznych podnetov. Nato slúži enrichment. Venujte tento týždeň malému výskumu. 

  1. Čo znamená enrichment?

  2. Čo je úlohou enrichmentu?

  3. Aké faktory sú dôležité keď chceme navrhnúť enrichment pre konkrétne zviera?

  4. Čo robia zvieratá v domácnosti, či zoo ak sa nudia? 

Ak máte v okolí zviera, sledujte niekoľko dní jeho správanie. Aký enrichment by ste navrhli pre svoje zviera? Aké kritériá by musel spĺňať? Aké materiály by bolo vhodné použiť? Vypracujte návrh takéhoto enrichmentu a podeľte sa s ním v triede.