ZOOklub na doma - stredoškoláci VII. časť

Dvorenie v ríši zvierat

  Spríjemnime si tento týždeň  prejavmi lásky v ríši zvierat. Zvieratá dokážu byť veľmi kreatívne ak ide o randenie. Pozrieme sa spoločne na bizarné darčeky či tance. 

  1. Vtáky majú široké zastúpenie v našom zozname. Azda najbizarnejšie a najkrajšie tance nám ukazujú rajky, ktoré žijú v Papuy - Novej Guiney. Samček jedného druhu rajky má však ešte o trik naviac pod krídlom. Čo robí?

  a) spoločne vychováva mláďatá

  b) obdarúva samičku predmetmi

  c) dokáže spievať niekoľko dní v kuse 

  2. Snovačky, známe ako čierne vdovy, zabíjajú samčeka hneď po párení. Majú silný jed, ktorý môže byť pre človeka smrteľný, ale nie sú agresívne. Nájdete ich vo všetkých štátoch USA, okrem:

  a) Aljašky

  b) Idaho

  c) Floridy

  3. Slimáky sú hermafrodity, ale na rozmnožovanie potrebujú iného slimáka. Praktizujú akýsi šerm pohlavným orgánom, aby sa rozhodlo, kto koho oplodní. Tento orgán nájdete na hlave. Z čoho je zložený?

  a) zo svaloviny

  b) z polysacharidov

  c) z chitínu a uhličitanu vápenatého

  4. Meno Agapornis je zložené zo slov láska a vták. V angličtine sa nazývajú lovebirds a sú častým darom na svadbách. Tieto malé papagáje tvoria páry na celý život a sú k sebe veľmi pozorné. Kde žijú?

  a) v Amerike

  b) v Afrike

  c) v Ázii

  5. Šimpanzy bonobo sú veľmi sociálne založené, bežne sa pária medzi sebou bez ohľadu na pohlavie. Je to pre ne spôsob ako dať najavo náklonnosť. Tiež samce nikdy nevedia, koho mláďatá sa rodia a preto sa všetci členovia skupiny podieľajú na ich výchove. Tiež s nami zdieľajú aj iné radosti. Aké?

  a) bozkávajú sa s jazykom

  b) bozkávajú sa na pery

  c) vyberajú si zo srsti parazity

  6. Klaun očkatý má špeciálne prispôsobený povrch tela tak, aby mohol žiť v pŕhlivej sasanke. Keď však dominantná samička zahynie, naväčší zo samčekov sa premení na samičku a vedie skupinu. Ako sa nazýva vzťah medzi klaunom a sasankou?

  a) komenzálizmus

  b) parazitizmus

  c) mutualizmus 

  7. Kupido palinový stavil nielen na svoj majestátny vzhľad, ale kožnými vakmi vydáva dunivé zvuky a tak láka samičku. Ak je úspešný, koľko vajec nakladie samička?

  a) 2 - 4

  b) 6 - 8

  c) 10 - 14

  8. Samce žirafy majú zvláštny spôsob ako spoznať, či je samica pripravená na párenie. Čo robia?

  a) cítia feromóny na kmeňoch stromov

  b) oňuchávajú trus samice

  c) pijú moč samice 

  9. Morské koníky to majú trošku otočené. Po dlhých rituáloch, kedy je samček so samičkou obtočený chvostom, samček berie oplodnené vajíčka. Samička ho však pravidelne chodí kontrolovať, drží ho za chvost a flirtuje s ním. Tvoria páry na celý život?

  áno - nie

  10. Samica užovky pruhovanej sa pri párení môže dostať do poriadnej šlamastiky. Naraz ju obkolesí niekoľko desiatok samcov a vytvoria akési klbko hadov. Koľko môže prísť samcov?

  a) 20 

  b) 50 

  c) 100

   

  Správne odpovede: 1. b, 2. a, 3. c, 4. b, 5. a, 6. c, 7. b, 8. c, 9. áno, 10. c

  PROJEKT

  Pokúste sa vyjadriť zamilovanosť chemicky! Aké chemické zmeny sa dejú v mozgu v tomto období? Nájdite ich čo najviac a zdieľajte ich na online hodinách.