ZOOklub na doma - stredoškoláci VIII. časť

Najväčší spáči

Jeseň a zima sú ako stvorené na leňošenie. Ako to ale majú zvieratá so spánkom a odpočinkom? Spoločne sa pozrieme na najväčších spáčov a leňochov v živočíšnej ríši.

1. Ako prvý na zozname sa objavuje zvláštny druh scinka. V živote to ťažké nemá, býva v dierach po pavúkoch a len čaká na to, kedy mu hmyz sám príde pod nos. Netrápi sa ani zháňaním vody. Jednoducho vyčká na rannú rosu. Kde žije?

a) v Austrálii

b) v Južnej Amerike

c) v Afrike

2. Kukučka je príkladný lenivec. Svoje vajcia kladie do cudzích hniezd. Vyliahnuté mladé sú častokrát väčšie a tak povyhadzujú pôvodné mladé z hniezda. Ako sa volá tento vzťah?

a) komenzálizmus

b) parazitizmus

c) mutualizmus 

3. Žralok fúzatý je známy tým, že dokáže väčšinu dňa preležať na morskom dne. Pri love sa tiež veľmi “nezapotí”, loví malé ryby a mäkkýše. Ryby sa musia pohybovať na to, aby dýchali. Ako je možné, že tento žralok môže hodiny ležať?

a) počas odpočinku nedýcha

b) aktívne vháňa vodu do žiaber svalmi

c) v krvi sa mu kyslík viaže tak, aby vydržal dlho bez pohybu 4. U nás sa za najväčších zimných spachtošov považujú medvede hnedé. Upadajú do pravého zimného spánku?

áno - nie   5. Ježura je prastarý cicavec, ktorý kladie vajíčka. Prespí viac ako 12 hodín denne, pretože neznesie vysoké teploty v Austrálii. Prečo?

a) nepotí sa

b) pôvodne žila na chladnejšom území a do Austrálie bola zavlečená

c) žije iba pod zemou

6. Pytón je pomerne pomalý a spí aj 18 hodín denne. Dokáže však prespať aj týždeň. Kedy?

a) keď nemá dostatok potravy

b) keď nemá prístup k vode

c) keď sa bude zvliekať 

7. Hrochy sú majestátne, ale aj veľmi agresívne tvory. Denne prespia aj 20 hodín. Dokážu spať vo vode a vynoriť sa na nadýchnutie - tiež v spánku. Vážia do 3 ton a každý rok majú na svedomí niekoľko ľudských životov. Koľko?

a) 20

b) 200

c) 500 

8. Nezľaknite sa, keď uvidíte spať naše pásavce v bizarných polohách, prespia totiž aj 20 hodín denne. Na ich povrchu tela sa nachádzajú špeciálne kostené výrastky. Ako ich nazývame?

a) osteodermy

b) osteoplasty

c) pancier 

9. Ani diviakom nie je spánok cudzí. Spia schúlené pri sebe a dotýkajú sa rypákmi. Sníva sa im?

áno - nie 

10. Rastlinná strava brzdí aj nášho ďalšieho lenivca. Panda veľká konzumuje výhradne mladé bambusové listy a stonky. Koľko musí denne prijať potravy?

a) 10 kg  

b) 20 kg

c) 40 kgSprávne odpovede: 1. a, 2. b, 3. b, 4. nie - upadajú do tzv. nepravého zimného spánku, 5. a, 6. c, 7. c, 8. a, 9. áno, 10. b.

PROJEKT

V mnohých mobilných zariadeniach sú funkcie monitorovania spánku. Urobte si krátky pokus. Na začiatku pozorovania sformulujte hypotézu. Koľko hodín denne spíte? Budíte sa často? Aká je kvalita vášho spánku? Sledujte svoju aktivitu v aplikácii a svoje výsledky si zapisujte. Vytvorte graf s hodinami, ktoré ste prespali či zaznamenajte počet zobudení počas noci. Svoje údaje môžete zdieľať so spolužiakmi na online hodine a dáta porovnať. Koľko spánku potrebuje človek v rôznom veku?